Emlak Vergisi Hesaplama


Emlak Vergisi Nedir ? Nasıl Hesaplanır ?

Emlak vergisi , konut , arsa , arazi ve bina gibi taşınmaz gayrimenkulleri satın alan herkesin ilk karşılaştığı vergidir.

Emlak vergisi nedir ? 1970'de çıkan vergi oranlarıyla 1986 yılında netleşen Emlak Vergisi Kanunu'nun 8. ve 18. maddelerinde açıklanan bu vergi sene de bir sefer de ya da iki seferde ödenebilecek , taşınmaz mal varlığı için devlete ödenen veridir.

Emlak vergisi konusu genelde konut gibi bir gayrimenkul alana kadar pek bilinmez fakat konu buraya gelince herkesin merak ettiği bir konudur.

Bu yazı da size , emlak vergisi ne zaman ödenir ? , emlak vergisi nereye ödenir ? , emlak vergisi nereden sorgulanır gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Emlak Vergisi Nereye Ödenir ?

Emlak vergilerinizi , vergisini ödemek istediğiniz gayrimenkulün ( taşınmaz ) bulunduğu Belediyeye başvurarak ödeme yapabilirsiniz.

Peki emlak sahibi , emlağın bulunduğu yerden uzakta ise ne olacak ? Tabi ki , uzaktan ödeme seçeneği mevcut.

PTT ile havale ya da direk Belediye hesap numarasına emlak vergisi mükellef numarasını kullanarak verginizi ödeyebilirsiniz.

Ayrıca eğer Belediyeniz E-Belediye sistemi kullanıyor ise internet üzerinden ödeme yapabilirsiniz.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir ?

Bu zamanlar komisyon tarafından belirlenir. Genelde ilk taksit Mayıs ayı , ikinci taksit ise Kasım ayı gibi iki eşit taksit olacak şekilde ödenir.

Emlak Vergisi Hesaplama , nasıl hesaplanır ?

Emlak Vergisi hesabı çok basittir. Vergiler gayrimenkulün türüne göre (arsa , arazi , bina ,konut ve iş yeri için ) farklı farklı hesaplanır. Yani hepsi için ayrı oranlar vardı. Bu oranlar hesaplanırken belediyedeki rayiç bedel üzerinden hesaplama yapılır. Ayrıca gayrimenkulun bağlı olduğu belediye eğer Büyük Şehir Belediyesi ise ödenmesi gereken vergi 2 katı çıkar.

Normal Belediyelerde Emlak Vergisi:

  • Binalarda Binde 2
  • Meskenlerde Binde 1
  • Arazilerde Binde 1
  • Arsalarda Binde 3

Büyük Şehir Belediyelerinde Emlak Vergisi:

  • Binalarda Binde 4
  • Meskenlerde Binde 2
  • Arazilerde Binde 2
  • Arsalarda Binde 6

Emlak Vergi Tablosu

Emlak Nitelik Büyükşehir İçi Büyükşehir Dışı
Mesken Binde 1 Binde 2
Binalar Binde 2 Binde 4
Araziler Binde 1 Binde 2
Arsalar Binde 3 Binde 6

Büyükşehir Olan İllerin Listesi

Adana Ankara Antalya Aydın Balıkesir Bursa Denizli Diyarbakır
Erzurum Eskişehir Gaziantep Hatay İstanbul İzmir Kahramanmaraş Kayseri
Kocaeli Konya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Ordu
Sakarya Samsun Şanlıurfa Tekirdağ Trabzon Trabzon


Konu İle İlgili Makalemize Ulaşmak İçin Tıklayınız.Etiketler

2016 Emlak Vergisi Hesaplama Emlak Vergisi Hesaplama Emlak Vergisi Hesaplama Nedir ? Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır ? Emlak Vergisi Hesaplama Aracı Emlak Vergisi Hesapla EmlakVergisi Hesabı Hızlı Emlak Vergisi Hesapla Kolay Emlak Vergisi Hesapla Otomatik Emlak Vergisi Hesapla Emlak Masrafı Hesaplama Emlak Vergisi Masrafı Hesaplama Aracı Emlak Vergisi Masrafı Hesapla Emlak Vergisi Masrafı Hesabı Emlak Vergisi Masrafı Hesabı Nedir ? Emlak Vergisi Masrafı Nasıl Hesaplanır ?