2017 Emlak Vergisi Hesaplama!

Emlak vergisi, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince ödenmektedir. Vergi için ödeme dönemi 1 Mart itibarıyla başlamış bulunmaktadır. Peki kim ne kadar vergi ödeyecek? İşte 2017 emlak vergisi hesaplama örneği..

Türkiye sınırları içerisinde yer alan taşınmaz mallar için 2017 emlak vergisi ödemeleri 1 Mart'ta başladı. Emlak vergisi için ödemeler 31 Mayıs'a kadar devam edecek.

Emlak vergisi hesabı, taşınmaz mal değeri ile emlak vergisi oranının hesaplanması ile bulunmaktadır. Ayrıca taşınmazın değeri de yeniden değerleme oranları ile hesaplanmalıdır.

Emlak Vergisi Oranları 2017

               Belediyelerde      Büyükşehir Belediyelerinde

Mesken       ‰ 1                ‰ 2

İşyeri          ‰ 2                ‰ 4

Arsa           ‰ 3                ‰ 6

Arazi          ‰ 1                ‰ 2

 

Emlak Vergisi Yeniden Değerleme Oranı

2017 yılı  % 3,83

 

Yukarıdaki verileri kullanarak 200 bin TL değerindeki bir dairenin 2017 emlak vergisi hesabını yapalım:

Taşınmaz türü

Konut

Konut değeri

200.000 TL

Vergi oranı

‰ 2

Vergi bedeli

400 TL

1. taksit

200 TL

2. taksit

200 TL

Emlak vergisi hesaplaması için tıklayınız...

Emlak vergisi için ödemeler bağlı olunan ilçe belediyelerine yapılmaktadır. İsteyenler vergi borcunun tamamını bu dönem içerisinde tek seferde ödeyebilir. Belediyenin e-belediye sistemine dahil olması halinde vergi borcu internetten de ödenmektedir.

 



× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz