2017 Emlak Vergisi Ödemesi Ne Zamana kadar?


Emlak vergisi, 1319 sayılı Kanun gereğince senede iki eşit taksit halinde belli aylarda ödenir. Peki, 2017 emlak vergisi ödemesi ne zamana kadar devam ediyor?

Emlak vergisi, 1319 sayılı Kanun gereğince Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için ödenmektedir.

Emlak vergisi borcu, gayrimenkulün kayıtlı değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunur. Büyükşehir belediyelerinde vergi % 100 zamlı olarak uygulanır.

Konutların vergi oranı Büyükşehir sınırlarında ‰ 2; Büyükşehir olmayan yerlerde ise ‰ 1 olarak hesaplanır. İşyeri, dükkân emlak vergisi oranı Büyükşehir’de ‰ 4, Büyükşehir olmayan belediyede ise ‰ 2 olarak uygulanmaktadır.

Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehir’deki bir arazinin vergi oranı ‰ 2, Büyükşehir’de olmayan bir arazinin vergi oranı ‰ 1; Büyükşehir’deki bir arsanın vergi oranı ‰ 6, Büyükşehir’de olmayan bir arsanın vergi oranı ‰ 3 oranı ile vergi hesabı yapılır.

Emlak vergisi ödemeleri taşınmaz malın bağlı olduğu belediyeye yapılmalıdır. Taşınmazın bir başka şehirde yer alması halinde ödemeler tüm belediyelerden sağlanabiliyor.

Emlak vergisi için ödeme dönemi 1 Mart'ta başlamıştı. Peki, 2017 emlak vergisi ödemesi ne zamana kadar?

Emlak vergisi ödeme tarihleri 2017

2017 emlak vergisi ödemesi Mayıs ayı ile birlikte sona erdi. Mükellefler bu süre içinde vergisinin ilk taksitini ödeyebildiği gibi, tamamını da kapatabilmektedir. Ancak ödemenin Haziran ayına sarkması durumunda aylık vergi cezası uygulanmaktadır.

Emlak vergisi için ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılır.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz