2017 Yılı Emlak Kira Komisyon Bedeli!


Bir gayrimenkul kiralamak isteyen kimseler ile taşınmazı için kiracı bulmak isteyenler emlakçı ile anlaşma sağlayarak sürecin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayabilmektedir.

Emlakçıya müracaat eden mal sahibi ile kiracı adayının anlaşması durumunda emlakçı sözleşme düzenlemektedir. Sözleşmenin imzalanması ile birlikte emlakçı da hak etmiş olduğu komisyona hak kazanmaktadır.

Emlakçı komisyon bedelleri alım satım ve kiralama işlemlerinden farklı şekilde ve farklı oranlarda ödeniyor. 

Peki, emlakçı kira komisyonu 2017 ne kadar? Emlakçı kira komisyonu 2017 nasıl hesaplanır?

KİRALAMADA ( YILLIK KİRA BEDELİNİN %12si) %18 KDV Dahil

Yukarıda yer alan emlak komisyonu tarifesi 5362 SAYILI E.S.K 62 ci gereğince, yalnızca kiralayan kişi ve kurumdan Yıllık kira bedelinin %12 si KDV Dahil olarak tahsil edilir.

KİRALAMA İŞLEMLERİ İÇİN ;

Söz konusu kiralanacak Gayrimenkulun Kiralama işlemi 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanununa istinaden Düzenlenecek olup, Kira Kontrat işlemi bu yasaya uygun olarak yapılıp Emlak Hizmet Komisyon Bedeli 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar kanunun 62 ci maddesi Gereği Hizmet bedeli Yalnızca Kiralamayı gerçekleştiren taraftan tahsil edilir. Kiralanan Gayrimenkul kira bedeli,nin 1.000 tl olduğu varsayımla 1.000 tl x 12ay = 12.000 tl Yıllık kira bedeli üzerinden Hizmet bedeli olarak  %12 sine tekabül eden 1.440 tl %18 KDV Dahil olarak Tahsil edelir.

Alınan bu hizmete karşılık Fatura Almalı mıyım? Emlak Hizmetinde Fatura Var mı?

5362 Esnaf ve Sanatkarlar kanununun 62 ci maddesine Göre Yukarıdada Anlatıldığı üzere satışlarda ve Kiralamalarda, Satış ve Kiralama bedeli üzerinden %18 KDV Dahil olan tutara, FATURASI  kişinin yada kurumun adına KESİLİR. Ödemenin tahsili akabinde, Ödeme Makbuzu yada Fatura altı kaşe imza yapılmak sureti ile ilgili kişi ve kurumlara evrakları ekinde teslim edilir. ( ör: Yeni Tapu ekinde – Kira kontratı sözleşmesi ekinde).× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz