2017 Yılı Kira Artışı Hesaplama Programı


Kiracılık hukuku gereğince tarafların yenilenen kira dönemlerinde ÜFE'ye göre zam yapmaları gerekmektedir. İşte kira artışı hesaplama programı 2017..

Kiracılık hukuku gereğince tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli olmaktadır. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.

Kira artış oranı 

Kirada, TÜİK tarafından açıklanan ÜFE oranları kullanılarak zam yapılmalıdır. ÜFE oranlarından 12 aylık ortalamalar temel alınarak kira artışı yapılır.

Söz konusu oranlar TÜİK tarafından her ayın 3'ünde açıklanmaktadır. ÜFE verileri ve kira artış oranları şu şekilde sıralanıyor:

ÜFE oranları

Nisan 2017 ayı için geçerli olan artış oranları ise Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %1,04 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Mart ayında bir önceki aya göre % 1,04, bir önceki yılın Aralık ayına göre % 6,38, bir önceki yılın aynı ayına göre % 16,09 ve 12 aylık ortalamalara göre % 6,89 artış gösterdi.

Örnek Kira artışı;

Kira artış oranı

% 6,89

Mevcut kira

1000 lira

Zam bedeli

68,9 lira

Zamlı kira

1068,9 lira

 

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz