2017 Yılı Kira Zammı Hesaplama!

Gayrimenkul kiralamalarında sözleşmenin senelik olarak yenilenmesi halinde kira bedelinde yıllık zam yapılmaktadır. İşte kira zammı hesaplama 2017 örneği..

Ev ve işyeri kiralamalarında sözleşmenin senelik olarak yenilenmesi halinde kira bedelinde yıllık zam yapılır. Kanunen tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli olmaktadır. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanmaktadır.

Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.

Kira zammı hesaplama 2017 kuralı

Kirada, TÜİK tarafından açıklanan ÜFE oranları kullanılarak zam yapılır. ÜFE oranlarından 12 aylık ortalamalar baz alınarak kira artışı yapılmaktadır.

Söz konusu oranlar TÜİK tarafından her ayın 3'ünde açıklanmaktadır.  ÜFE verileri ve kira artış oranları şu şekilde sıralanıyor: Nisan 2017 ayı kira artış hesaplama örneği

Kira zammı ÜFE oranları

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %1,04 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,04, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,38, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,09 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 6,89 artış gösterdi.

Kira zammı hesaplama 2017 örneği

Mevcut kira   1000 lira

Kira artış oranı         Yüzde 6,89

Zam bedeli    68,9 lira

Zamlı kira      1068,9 lira

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz