2017 Yılı Tapu Harcı !

Güncelleme : 15 Mart 2017 Resmi Gazetede yayınlanan karara göre Konut ve İşyeri Tapu Harçları 30 Eylül 2017 tarihine kadar Binde 15'e düşmüştür ( % 1.5 , Toplamda % 3 ).

2017 yılında uygulanacak Tapu ve Kadastro İşlemlerinden Alınacak Harçlar, 78 seri no’lu Harçlar Kanunu Genel Tebliği ile Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğ gereğince 2017'de gayrimenkullerin ivaz karşılığında veya ölünceye kadar bakma akdine dayanarak yahut trampa hükümlerine göre devir ve iktisabında gayrimenkulün beyan edilen devir ve iktisap bedelinden az olmamak üzere emlak vergisi değeri üzerinden devir eden ve devir alan için ayrı ayrı ‰ 20 oranında tahsil edilecektir.

Örneğin 200 bin TL değerindeki bir evin satışı için alıcıdan 4 bin TL, satıcıdan 4 bin TL olmak üzere toplam 8 bin TL'nin ödenmesi gerekir.

Tapu harçları, satış işleminin yapıldığı yerin vergi dairesine ödenmelidir. Maliye Bakanlığınca yetki verilen kuruluşlar (bankalar gibi) tarafından da bu harç tahsil edilebilir.

Ayrıca tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulamasına geçilmiş olup; Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM'ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştirilebilmektedir.

Tapu harcı ödenen bankalar

- ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

- TÜRKİYE FİNANS KATILIM B ANKASI A.Ş.

- ING BANK 

- ŞEKERBANK A.Ş.

- T.C. ZİRAAT BANKASI

- T.GARANTİ BANKASI A.Ş.

- T.HALK BANKASI T.A.Ş.

- T.İŞBANKASI A.Ş.

- TURKISH BANK

- YAPI VE KREDİ BANKASI

Tapu harcı cep telefonuyla veya internet üzerinden de ödenebilir. Tahsilât işlemlerinin elektronik ortamda banka hesabından EFT, görüntülü işlem merkezi, ATM aracılığıyla anında gerçekleştirilebilir.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz