2018 Yılında Arsa Ve Arazi Tapu Harcı Ne Kadar ?


Bu yazımızda 2018 yılının gelmesiyle birlikte arsa ve arazi satın alanların tapu dairesinde ödeyecek oldukları tapu harcı bedellerine değineceğiz. İlk olarak yazımıza tapu harcı nedir ve 2018 yılında arsa ve arazi alanlar ne kadar tapu harcı ödeyecek gibi soruların cevaplarına değinerek başlayalım…

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı taşınmaz alım satım işlemleri sırasında vatandaştan tahsil edilen tapu hizmet bedelidir. Tapu harcı yaptırılmadığı taktirde tapu işlemleri gerçekleştirilemez. Tapu işlemlerini gerçekleştirebilmek için tapu dairesinden randevu alınmalı ve randevu saatinden önce tapu harcı yatırılmalıdır.

Arsa veya arazi satın almak isteyen alıcılar konutlarda olduğu gibi  bazı masrafları ödemekle mükellef oluyor. Arsa ve arazi alım satım işlemleri için öncelikle tapu dairesinden randevu alınıyor. Gerekli olan belgelerin temin edilmesi ve tapu memuruna teslim edilmesinin ardından tapu harcının da ödenmesi isteniyor. 

Ödeyecek olduğunuz harç, satış bedeli üzerinden hesaplanıyor ve ona göre ödeme yapılıyor. Buna göre bir arazinin satışa konu olması durumunda ödenecek tutar, satış bedeline göre değişiyor. Arazi değeri yüksekse, harç da yüksek oluyor. Arazi değeri düşükse harç da düşük oluyor.

2018 Yılında Arsa Ve Arazi Alanlar Ne Kadar Tapu Harcı Ödeyecek?

Tapu ve Kadastro Harçları, 28 Aralık'ta Resmi Gazete'de yayımlanan Harçlar Kanunu Genel Tebliği kapsamında yer aldı. Tebliğ kapsamında 2018'de gayrimenkullerin ivaz karşılığında veya ölünceye kadar bakma akdine dayanarak yahut trampa hükümlerine göre devir ve iktisabında gayrimenkulun beyan edilen devir ve iktisap bedelinden az olmamak üzere emlak vergisi değeri üzerinden devir eden ve devir alan için ayrı ayrı binde 20 oranında tahsil edilecek.

Peki Arsa Ve Arazi Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Örneğin;

Arazi Satış Bedeli: 200 Bin Lira

Harç Oranı: Binde 20

Harç Bedeli: 4 Bin Lira x 2

Tapu dairelerinde gerçekleşen işlemler için ödenen masraflar arasında bulunan döner sermaye bedeli ise 2018 yılında 103 lira 50 kuruş olarak tahsil edilecek.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz