2018 Yılında Kentsel Dönüşüm İçin Yapılan Kira Yardım Miktarları


Kentsel dönüşüm çalışmalarının tüm hızıyla devam edebilmesi için son dönemde yardım ve teşvikler arttırılmış durumda. Son olarak 2018 yılının gelmesiyle birlikte enflasyon oranlarına göre kentsel dönüşüm kira yardımlarında fiyat güncellemesi yapıldı. Yeni belirlenen fiyatlara göre İstanbul’daki maliklere 2018’de toplam 11 bin lira kira yardımı yapılacak.

Aylık olarak baktığımızda geçtiğimiz yıl 860 TL olarak belirlenen aylık kira bedelleri bu yıl 960 TL’ye yükseltildi. Kiracılara bir defaya mahsus verilen yardım bin 920 TL oldu. Sınırlı ayni hak sahiplerine yine bir defaya mahsus verilen bedel ise 4 bin 800 TL'ye çıktı.

Hangi İl’de Ne Kadar Kira Yardımı Yapılıyor?

Sadece İstanbul değil, Adana, Antalya, Bursa ve Konya’da ise aylık kira yardımı 905 TL olarak belirlendi. Yani yıllık baz da bakıldığında bu tutar 10 Bin 860 TL’ye denk geliyor.

Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van'daki maliklere ise aylık 830 TL, 1 yılda ise toplamda 9 bin 960 TL kira yardımı yapılacak.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale'deki riskli bina sahiplerine aylık 755, yıllık 9 bin 60 TL ödeme yapılacak.

Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt,Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce illerindeki maliklere ayda 675 TL ödeme yapılırken, yılda 8 bin 100 TL yardım yapılmış olacak.

Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis' deki maliklere ise ayda 595 TL kira yardımı yapılacak, yılda ödenen toplam tutar ise 7 bin 140 TL olacak.

Kira Yardımı Kaç Ay Verilmektedir?

Kira yardımları maliklere 18 ay boyunca veriliyor. Yardım, sahip olunan her gayrimenkul için ayrı ayrı değil, sadece ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için veriliyor. Kira yardımı almak için gerekli evraklar ile Bakanlık İl Müdürlüğü’ne müracaat edilebiliyor. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz