2019 Arsa Emlak Vergisi Hesaplama!


Taşınmaz mal sahibi olan vatandaşlar, sahibi olduğu bu taşınmaz mal için her sene emlak vergisi ödemekle mükelleftir. Bizde bu yazıda, 2019 arsa emlak vergisi hesaplamalarını ele aldık…

Her sene emlak vergisi ödemekle mükellef arsa sahipleri, vergilerini iki eşit taksit halinde ödeyebiliyorlar. İlk taksit ödemeleri Mart ayında başlayıp, Mayıs ayının sonunda biterken, ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılıyor.

2019 Arsa Emlak Vergisi Hesaplama!

Vergi hesaplamaları değerleri bulunurken, normal yöredeki arsaların emlak vergisi binde 3 oranında hesaplanıyor. Arsa değerinin binde 3 oranı ile hesaplanması halinde ödenecek vergi tutarı belli oluyor.

Büyükşehirlerde ki arsaların emlak vergisi binde 6 oranında hesaplanıyor. Arsa değerinin binde 6 oranı ile hesaplanması halinde ödenecek vergi tutarı belli oluyor.

Örnek Hesaplama:

Kayıtlı değeri üzerinden yeniden değerleme oranı (yüzde 3,83) üzerinden yapılan hesap ile bir arsanın yeni değerinin 40 bin TL olduğunu düşünelim.

Arsanın değeri: 40 bin lira

Emlak vergisi oranı: Binde 3 

Vergi bedeli: 120 lira 

Emlak vergisi oranı: Binde 6 

Vergi bedeli: 240 lira

Arsa emlak vergisi, ilçe belediyesinde ödeniyor. Arsanın başka bir ilde yer alması halinde ödemeler tüm belediyelerden yapılabiliyor. E-belediye sistemi ile de online ödeme yapılabiliyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz