2019'da Emlak Vergisi Ne Kadar?


Türkiye’de bulunan tüm gayrimenkuller için 1319 sayılı Kanun gereğince sahipleri tarafından emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. Acaba, 2019'da emlak vergisi ne kadar?

Gayrimenkul sahibi vatandaşların 2018 yılı emlak vergileri ödemeleri 30 Kasım'da sona erdi. 2019 yılı için ise vergi mükellefleri, gayrimenkulünü elden çıkarmayanlar ile birlikte geçtiğimiz sene gayrimenkul satın alanlardan oluşuyor.

1 Ocak tarihinden itibaren gayrimenkul satın alan vatandaşların 31 Aralık 2019 tarihine kadar beyanname vermeleri gerekiyor. Emlak vergisi için ödenecek bedel ise gayrimenkulün kayıtlı değerinden, türüne göre belirlenen oranlar ile hesaplanıyor. 

2019'da Emlak Vergisi Ne Kadar?

İlgili kanun gereği Büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 oranı üzerinden hesaplanıyor. İşyeri, dükkân emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 oranında tahsil ediliyor.

Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şöyle açıklandı; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergisi binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergisi binde 3 oranı ile hesaplanıyor.

Sene içerisinde iki eşit taksit halinde ödenen emlak vergisi  2019 ödemeleri Mart ayında başlayacak.  İlk taksit ödemeleri 1-31 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Verginin ikinci taksit ödemeleri ise 1-30 Kasım 2019 tarihleri arasında yapılacak. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz