2019’da Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları


2019’da kentsel dönüşüm kira yardımı şartlarınında bulunduğu Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayımlandı. İşte kentsel dönüşüm kira yardımı şartları.

Resmi Gazete'de geçtiğimiz günlerde yayınlanan Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yürürlüğe girdi. Söz konusu kanun ile kentsel dönüşüm kira yardımı hakkında yeni düzenlemeler yapıldı.

Yapılan düzenleme ile kentsel dönüşüm kira yardımını alabilen kimselerin kapsamı genişletildi. Bakalım başka ne gibi değişiklikler var.

2019’da Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları

Yayınlanan yeni kanun kapsamında anlaşma ile tahliye edilen yapıların maliklerine, kiracılarına ve yapıda ikamet etmek şartıyla sınırlı ayni hak sahiplerine geçici konut veya işyeri tahsisi ya da kira yardımı yapılabilecek. Kentsel dönüşüm esnasında mülkiyetini belgeleyemeyen vatandaşlara kira yardımı ve kredi kullanım hakkı sağlanacak.

Uygulamanın gerektirmesi hâlinde, birinci fıkrada belirtilenler dışında olup Kanun kapsamındaki yapıları kullanmakta olan kişilere de geçici konut veya işyeri tahsisi ya da kira yardımı yapılabilecek. Bu kişiler ile yapılacak olan anlaşmanın, bunlara yardım yapılmasının, enkaz bedeli ödenmesinin ve bankalardan kullanacakları kredilere dönüşüm projeleri özel hesabından karşılanmak üzere faiz desteği verilmesinin usul ve esasları Cumhurbaşkanınca belirlenecek.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz