2019 Emlak Vergisi Ödemeleri!


Ülkemizde ki tüm gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren emlak vergisi ödeme dönemi yeni yıl için başladı. 2019 Emlak vergisi ödemeleri ile ilgili detaylar bu yazımızda...

Bilindiği üzere, 1319 sayılı Kanun gereğince Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için emlak vergisi ödenmesi gerekir.  Vergi ödemesi gereken mükellefler, gayrimenkulünü elden çıkarmayanlar ile birlikte geçtiğimiz sene gayrimenkul satın alanlar oluşuyor.

Yeni satın alınan gayrimenkulün emlak vergisi sorumluluğu bir sonraki sene için başlar. Satın alımın gerçekleştiği senenin sonuna kadar ise emlak vergisi beyannamesinin verilmesi gerekir. 2019 yılı Emlak vergisi ödemeleri birinci taksitleri başladı ve 31 Mayıs'a kadar devam edecek. Verginin ikinci taksiti ise Kasım ayında ödenecek. 

Bu kapsamda 1 Ocak tarihinden itibaren gayrimenkul satın alan vatandaşların 31 Aralık 2019 tarihine kadar beyannamelerini vermeleri gerekiyor. Emlak vergisi için ödenecek bedel ise gayrimenkulün kayıtlı değerinden, türüne göre belirlenen oranlar ile hesaplanıyor. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz