2019 İş Yeri Emlak Vergisi Hesaplama!


2019 yılında iş yeri sahipleri ne kadar emlak vergisi ödeyecek? İş yeri emlak vergisi 2019’da ne kadar? Tüm sorularınızın cevabı bu yazımızda…

1319 sayılı Kanun hükümlerine göre Türkiye sınırları içinde bulunan binalar emlak vergisine tabi tutulur. Aynı şekilde Türkiye sınırları içinde bulunan tüm arsa ve araziler için de yine bu kanun hükümlerine göre arazi vergisi ödenmesi gerekiyor. 

Kanun gereği iş yeri nitelikli gayrimenkuller için de her sene emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. İş yerinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenlerdir. İş yerinde paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar.

Acaba, 2019 iş yeri emlak vergisi hesaplaması nasıl yapılır. Sizin için örneklendirdik.

İş yeri emlak vergisi 2019
Normal yörede   Binde 2 
Büyükşehirde    Binde 4 

Hesaplama örneği 2019
İşyeri değeri: 400 bin TL 
Büyükşehirde: 1600 TL 
Normal yörede: 800 TL× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz