2019 Kira Geliri İstisna Tutarı Ne Kadar?


Gayrimenkul sahibi olan vatandaşlar, taşınmazlarını iş yeri yada mesken olarak kiraya verdikleri durumda belirli bir gelir elde ederler. İşte elde edilen bu gelir ev sahibi olarak sizi vergi mükellefi yapabilir. Kanuna göre eğer geliriniz iş yeri veya mesken istisna sınırlarını aşıyor ise beyanname vermeniz ve kira gelir vergisini ödemeniz gerekir. Peki 2019 kira geliri istisna tutarı ne kadar?

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi halinde elde edilen gelir, vergiye tabi tutuluyor. Kanuna göre elde edilen gelire de “gayrimenkul sermaye iradı” adı veriliyor.

Eğer 2018 yılı boyunca konutunuzu kiraya vererek gelir elde ettiyseniz vergi ödemelerinizi 2019 yılında gerçekleştireceksiniz.

Gayrimenkulünüzü 2019'da kiraya verenler ise 2020'de vergiye tabi tutulacaklar. 2018 yılı mükellefiyeti için istisna tutarı 302 sayılı Gelir Vergisi Genel Tebliği kapsamında 4 bin 400 TL olarak belirlenmişti.


2019 Kira Geliri İstisna Tutarı Ne Kadar?

Geçtiğimiz günlerde 2019 takvim yılında uygulanmak üzere 193 sayılı Kanunun; 21'nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan mesken kira gelirleri için uygulanan istisna tutarı 5 bin 400 TL olarak açıklandı.

Eğer 2019 yılı içerisinde toplamda 5 bin 400 TL'nin üstünde kira geliri elde ederseniz 2020'de kira gelir vergisi ödemeniz gerekir.

Bir yıl içerisinde iki taksit olarak ödenen kira gelir vergisinde ilk taksitler Mart ayında, ikinci taksitler ise Temmuz ayında ödenecek. Kira gelir vergisi için öncelikle 25 Mart akşamına kadar beyanname verilmesi gerekiyor. Kira gelir beyannamesi verilmediği takdirde bazı yaptırımlar bulunuyor. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz