2019 Yılında Emlak Vergisi Ödeme Zamanı Nedir?


Bilindiği üzere 2018 yılına ait emlak vergisi ödemeleri 30 Kasım tarihinde bitti. 2019 yılında emlak vergisi ödeme zamanı nedir sizin için araştırdık...

Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için vatandaşlar, 1319 sayılı Kanun gereğince emlak vergisi ödemekle sorumludur. Buna göre evi, arsası, işyeri ve arazisi olan kimselerin bu vergiyi her sene ödemeleri zorunludur. 2018 yılı için ödeme süresi dolarken, zamanında ödeme yapamayan maliklere ise gecikmenin yaşandığı her ay için yüzde 2'lik gecikme zammı uygulanıyor.

2018 yılı içerisinde gayrimenkul satın alanlar henüz vergi sorumlusu olmazken, sene sonuna kadar emlak beyannamesi verme zorunluluğu bulunuyor, vergi ödemelerine ise 2019 yılına başlamaları gerekiyor. Peki, 2019 yılında emlak vergisi ödeme zamanı nedir?

2019 yılı için yayımlanan vergi takvimine göre emlak vergisi ödemeleri 1 Mart 2019 Cuma günü itibari ile başlayacak ve ilk taksit ödemeleri 3 ay sürecek. İlk taksit ödemesi için songün 31 Mayıs 2019 Cuma günü olacak. İkinci taksit ödemeleri ise 1 Kasım 2019 Cuma günü itibariyle başlayıp, 30 Kasım'ın hafta sonuna denk gelmesi nedeni ile 2 Aralık tarihine kadar yapılabilecek.

Emlak Vergisi Nerelerde Ödenebilir?

Emlak vergisi ödemeleri bağlı bulunduğunuz ilçe belediyesinde yapılıyor. Gayrimenkullerin bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması ile yapılabiliyor. Ayrıca internet üzerinden de ödeme yapılabilir. Belediyenin "e-belediye" sistemini kullanıyor olması halinde, ödemeler internet üzerinden online bir şekilde de yapılabiliyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz