2019 Yılında İmar Barışı Başvurusu Yapılabilir mi?


2019 yılında İmar Barışı başvurusu yapılabilir mi?

Bilindiği üzere İmar barışı yasası ile tüm kaçak yapılar kayıt altına alınıyor. Yapılan yoğun talepler üzerine e-devlet üzerinden yapılan imar barışı son başvuru tarihi uzatıldı. Peki uzatılan süre 2019'da da başvuru yapma imkanı tanıyor mu?

8 Haziran'da kayıt alınmaya başlanılan imar barışında, hazine arazileri üzerine ve mevzuata aykırı olarak yapılan tüm yapılar kayıt altına alınıyor. Başvurunun onaylanması ve bedelin ödenmesi halinde yapı adına yapı kayıt belgesi alınabiliyor.

Alınan bu belge ile binalarda su, elektrik ve doğalgaz bağlatabiliyor ve alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal ediliyor. Ayrıca tapuda cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edildiği gibi işyeri açma ve çalışma ruhsatı yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın veriliyor.

Tüm bu işlemlerin ardından artık vatandaşlar için binasının yıkılma endişesi son buluyor. Fakat deprem ve diğer doğal afetlerde yapılarda alınması gereken her türlü tedbiri bina sahipleri almak zoruda.

Peki başvurularda son gün ne zaman?

Şuana kadar 8 milyon başvurunun yapıldığı imar barışında toplam başvurunun 13 milyona ulaşabileceği değerlendiriliyor. Bu nedenden dolayı henüz başvuru yapamayan vatandaşlar tarafından imar barışında son başvuru tarihinin uzatılması talep edildi.

27 Ekim 2018 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yaptığı açıklamaya göre, bakanlık vatandaşların bu taleplerine kayıtsız kalmayacak.

Mevcut kanuna göre, 31 Ekim 2018 tarihinde sona ermesi gereken imar barışı başvuru süresi 31 Aralık 2018 tarihine uzatılıyor. Bu durumda henüz başvuru yapamayan vatandaşlara 2 aylık ek sürede verilecek. Yapılan son düzenlemenin ardından akıllara, 2019'da imar barışına başvuru yapılabilecek mi sorusu geldi

31 Aralık 2018’ den sonra başvuru imkanı var mı?

Yapılan son açıklamaya göre imar barışı başvurularının 31 Aralık 2018 tarihinde sona ermesi bekleniyor. Bu durumda 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile başvuru alınamayacak. Fakat başvuru yapamayan vatandaşların yoğunluğu ve yeni talepler gelmesi halinde bu sürenin tekrar uzatılması, Bakanlık tarafından tekrar değerlendirilebilir.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz