2019 Yılında Kapıcı Maaşı Ne Kadar?


Emekçi kesimin sembollerinden apartman ve sitelerde görevli olarak çalışan kapıcılara, İş Kanunu kapsamında aylık ücret ödemesi gerçekleştiriliyor. Bizde bu yazımızda; 2019 yılında kapıcı maaşı ne kadar? konusu inceledik.

İlgili mevzuat gereği apartmanlarda sekiz ve sekizden fazla bağımsız bölüm olması durumunda yönetim oluşturulması zorunluluğu bulunuyor. Yönetimin olduğu apartmanlarda, kat malikleri ve yönetim toplanarak bir apartman görevlisi çalıştırma kararı alabiliyor.

İşe alınan bu apartman görevlisi, bina ve bahçesindeki çeşitli işleri yapmanın yanında, binalardaki temizlik ve düzenden sorumlu olarak görev yapıyorlar.

Bunların yanında kapıcılar, anataşınmazın bakımı, korunması, küçük çaptaki onarımı, ortak yerlerin ve döşemelerin bakımı, temizliği, bağımsız bölümlerde oturanların çarşı işlerinin görülmesi, güvenliklerinin sağlanması, kaloriferin yakılması ve bahçenin düzenlenmesi ve bakımı ve benzeri hizmetleri yerine getiriyor. 


Elbeteki kapıcılara bu görevlerine karşılık aylık ücret ödemesi gerçekleştiriliyor. Apartman ve sitelerde görevli olan kapıcılara, ödenecek ücret İş Kanunu çerçevesinde hesaplanıyor.Buna karşın konutlarda ve sitelerde çalışan kapıcı ve bahçıvan ücreti üzerinden gelir vergisi hesaplanmıyor. İşte, 2019 yılı kapıcı maaşları;

2019 Yılı Kapıcı Maaş Oranları


Brüt Ücret: 2.558.00 TL
Sigorta Primi İşçi Payı: 358,12 TL
İşsizlik Sigorya Primi İşçi Payı: 25,58 TL
Kesintiler Toplamı: 383,70 TL
NET ÜCRET 2,174,30 TL × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz