2019 Yılında Tapu Harcı İndirimi Devam Edecek mi?


2018 yılının Mayıs ayında başlatılan tapu harcı indirimi kampanyası 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatılmıştı. Acaba, 2019 yılında da tapu harcı indirimi devam edecek mi?

Bilindiği üzere tüm gayrimenkullerin tapuda alım satım işlemlerine konu olması halinde harç ödemesi yapılmaktadır. Yapılan bu ödemeler mevzuat gereği alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı alınır ve bu oran halihazırda satış değeri üzerinden binde 20 oranında tahsil edilir.

Hükümetin ekonomik önlemler kapsamında Mayıs ayında başlattığı kampanya ile tapu harcları binde 20 oranında değil konut ve işyerleri için binde 15 oranında tahsil edilmeye başlandı.

2019 Yılında Tapu Harcı İndirimi Devam Edecek mi?

Hükümet tarafından yapılan mevcut düzenleme için son tarih 31 Ekim 2018 olarak belirlenmişti. Fakat vatandaşlardan ve sektör temsilcileri tarafından bu sürenin uzatılması için yoğun bir talep var. Bu taleplere kayıtsız kalmayan hükümet tapu harcı indirim süresini 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzattı. Artık bu sürenin de sonuna gelinmiş durumda. Peki, 2019 yılında tapu harcı indirimi tekrar uzayacak mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından tapu harcı ve KDV indiriminin yıl sonuna kadar devam edeceği 1 Kasım'da açıklanmıştı. İndirim uygulamasından yararlanmak isteyen vatandaşların 31 Aralık 2018 tarihine kadar tapu devir işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Şu ana kadar ise tapu harcı indiriminin uzatılmasına ilişkin bir başka karar alınmadı.

Mevcut duruma göre 2019 yılı için herhangi bir uzatma kararının alınmadığından konut ve işyerlerinde eski oran olan binde 20 oranı ile harclar tahsil edilmeye devam edilecek.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz