2019 Yılında Tapu Harcı İndirimi Var mı?


Vatandaşlar ilgili mevzuat gereği her türlü gayrimenkul alım satım işlemleri sırasında tapu hizmet bedeli ödüyor. Geçtiğimiz yıl tapu harcında bazı indirimler uygulanmıştı. Peki, 2019 yılında tapu harcı indirimi var mı?

Gayrimenkul alım satım işlemleri için tapu dairesinde alıcı ve satıcı belli oranlarda harç ödemesi yapılıyor. Harç, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor.

Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanıyor. 

2018 yılı başında konut sektörünü desteklemek amacı ile tapu harçlarında indirim yapıldı. Yapılan bu indirim 2019 yılında da uzatıldı.

2019 Yılında Tapu Harcı İndirimi Var mı?

Tapu harcı ve KDV indirimlerinin yeni yılda 3 ay süreyle devam edileceği Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından sene başınd açıklandı. Konut ve iş yerleri için uygulanan indirimi ile tapu harçları yüzde 3 olarak hesaplanmaya devam edilecek. Sırasıyla tapu masrafları şu şekilde;

Mart sonuna kadar ev veya iş yeri alanların tapu masrafları

Ev ve iş yeri tapu devir işleminin Mart ayı sonuna kadar yapılması durumunda, taraflar indirimli tapu harcı kampanyasından faydalanabiliyor. Geçtiğimiz sene başlatılan ve bu sene de Mart ayı sonuna kadar uzatılan kampanya kapsamında tapu harçları binde 15 oranında tahsil ediliyor. Ayrıca tapu döner sermaye harcı da ödeniyor.  

Nisan itibariyle ev veya iş yeri alanların tapu masraları

Ev ve iş yeri tapu devir işleminin Nisan ayı itibariyle yapılması halinde (indirimin uzatılmaması durumunda) Harçlar Kanunu Tebliği kapsamında belirtilen oranlar kullanılmaya başlanacak. Buna göre ev veya iş yeri satış işlemi için taraflar binde 20 oranında harç ödeyecek. 

2019 yılı boyunca arsa veya arazi alanların tapu masrafları

Arsa ve araziler için tapu harcı indirimi yapılmaması nedeni ile bu tür gayrimenkullerin devir işlemleri için sene boyunca taraflardan binde 20 oranında harç ödenmesi istenecek. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz