2019 Yılında Tapu Harcı Ne Kadar?


Vatandaşlar ilgili mevzuat gereği her türlü gayrimenkul alım satım işlemleri sırasında tapu hizmet bedeli ödüyor. 2019 yılında tapu harcı ne kadar sizler için araştırdık...

Bilindiği üzere gayrimenkul alım satımı sırasında tapu dairelerinde yapılan devir işlemi için tapu harcı ödenmesi gerekiyor. Bu tapu harcları alıcı ve satıcılar tarafından ayrı ödeniyor. Bu bedel ödenmeden tapu devir işlemi yapılamıyor.

İlgili kanun gereği tapu harcı, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak tahsil ediliyor. Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak kaydı ile beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden ödeniyor. “Emlâk vergisi değeri” ifadesi; 1319 sayılı Emlâk Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesine göre belirlenen vergi değeri oluyor.

2019 Yılında Tapu Harcı Ne Kadar?

Tapu harcı oranları her sene Harçlar Kanunu Genel Tebliği kapsamında belirlenerek yeniden açıklanıyor. 2019'da uygulanacak tapu harcı oranları Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.


2018 yılında uygulanan tapu harcı indirimi 3 ay daha uzatıldı. Mart ayı sonuna kadar konut alanlar binde 20 değil, binde 15 oranında harç ödeyerek tapularını alabilecekler.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz