Ampute Ne Demek? Ampute Nedir?


Ampute ne demek, ampute nedir, ampute olmak nedir, ampute futbol nedir, ampute futbol kuralları nelerdir, ampute milli takımı nedir gibi soruların tüm detaylı bilgilerini sizler için araştırdık…

Ampute Ne Demek? Ampute Nedir?

Ampute kelimesinin doğru anlamamız için öncelikle kelimenin geldiği ampütasyon kelimesine bakmamız lazım. Ampütasyon; çıkıntı biçimdeki bir organın tamamının ya da bir kısmının kesilip atılması anlamına gelir. Vücutta bulunan her uzvun, her dokunun, her parçanın mutlaka bir işlevi vardır. Bu nedenle hiçbirinin kaybı istenilen bir durum değildir. Ancak bazen bir uzvun kesilmesi zorunlu hale gelir. Eğer bir uzuv tamamen canlılığını yitirmiş yani kangrene olmuş ise ya da dokularının büyük kısmı geri dönüşsüz biçimde canlılığını yitirmiş ise ampüte edilmesi gerekir.

Canlılığını yitirmiş dokulara kan taşınamaz. Bu durumda besin, oksijen ve vücudu mikroplardan koruyacak akyuvarlar da bu dokuya ulaşamaz. Bu durumda ancak ölü dokularda üreyebilen mikroplar için bu dokular mükemmel bir ortam oluştururlar. Eğer bu dokular uzaklaştırılmaz, uzuvlar ampüte edilmezse burada üreyecek mikroplar sadece komşu dokuları değil yaşamı da tehdit eder.

Bazı durumlarda ise tamamen ölmemiş bir uzvun da ampüte edilmesi gerekir. Örneğin ayakta bulunan bir yara iyileşse bile üzeri tamamen kapatılamayacaksa ampüte edilmesi gerekebilir.

İşte Ampüte veya ampute de kolu ya da bacağı kesilmiş kişiler için kullanılmakta olan bir tabirdir. Fiziksel özürlülük, fiziksel sakatlık anlamında kullanılmakta olan ampute eli, kolu, bacağı olmayan yada sonradan kesilmiş kişiler için kullanılır. Bu durumlar neticesinde ise kişi ampute olmuş olur.

Ampüte Futbol Nedir

Ampute futbolu 2. Dünya Savaşının ardından ortaya çıkmış olan bir spordur. Bu sporun ilk başlarda amacı savaşlarda yaralanan gazileri rehabilite etmekti. Fakat daha sonra oynanan oyun günden güne yaygınlaşmış ve ülkelerin resmi ampute takımları kurulmasına kadar ilerlemiştir. Ampute futbol takımları 7’şer oyuncudan oluşur. Oyuncuların bir bacağı ampute edilmiş durumdadır yani bacağın bir kısmı veya tümü alınmıştır. Aynı şekilde kalecilerin de bir kolları amputedir. Günümüzde oldukça yaygın bir şekilde oynanan bu sporda Avrupa ve Dünya şampiyonaları düzenlenmektedir.

Ampute Futbol Kuralları Nelerdir?

Günümüz futbolundan oldukça farklı kuralları olan ampute futbol müsabakalarında takımlar sahaya 11 kişi ile değil 7 kişi ile çıkmaktadır. İşte ampute futbolun diğer kuralları;

1. Ampute olmayan sporcular müsabakalarda yer alamaz.

2. Sporcular maç esnasında protez kullanamaz.

3. Oyuncular ampute bacağına ayakkabı giyemez.

4. Oyuncular ampute ayağıyla topa vuramaz, vurduğu anda ceza alır.

5. Sporcular ampute ayağıyla yere basamaz, bastığı anda ikaz alır.

6. Sporcular 2 tane kanedyen (Koltuk değneği) kullanır.

7. Kalecilerin bir kolu ampute olmalı, ampute olmayan elinle de eldiven kullanır.

8. Ampute futbolda ofsayt yoktur, taç atışı ayakla kullanılır.

9. Müsabakalarda hakem, yardımcı hakem ve 3. hakem görev alır.

10. Müsabakalar 25’er dakikadan 2 devre oynanır, 10 dakika devre arası verilir.

11. Ampute futbolda bir takımda toplamda 14 sporcu bulunur. 6 oyuncu, 1 kaleci sahadayken, yedek kulübesinde de 6 oyuncu 1 kaleci vardır.

12. Oyuncu değiştirmede bir sınırlama yoktur. Aynı anda iki sporcu değişebilir.

13. Oyundan çıkan bir sporcu tekrar oyuna girebilir.

14. Sakatlık veya ihraçtan ötürü oyunda kaleci kalmaz ise müsabaka tekrar başlamaz. Kaleci sadece yedek kaleci ile değişebilir. Onun dışında oyuncular kaleye geçemez.

Ampute Milli Takımı Nedir ?

2. Dünya Savaşının ardından başlayan bu sporun ülkemizde bilinir hatta oldukça popüler hala gelmesi ise Ampute A Milli Takımımızın, Avrupa Şampiyonu olmasının ardından gerçekleşti. Başarılarına yakın zamanda bir de Dünya 2. liği ekleyen milli takımımız oldukça iyi bir performans sergiliyor. Takımımızın lakabı Efeler olup şu anda  takımın başında teknik direktör Uğur ÖZCAN bulunuyor. Takım kadrosu ise Osman Çakmak, Feyyaz Gözaçık, Barış Telli, Alican Kuruyamaç, Muhammet Yeğen, Rahmi Özcan, Serkan Dereli, Fatih Şentürk,  Fatih Karakuş, Selim Karadağ, Kemal Güleş, Ömer Güleryüz ve Mehmet Yunsur’ dan oluşuyor.

Kahramanlarımıza bundan sonra da ömür boyu başarılar diliyoruz.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz