Bahçe Tesviye İşlemi Nasıl Yapılır ?


İmarda tesviye işlemi, eğimli olan bir yeri düz duruma getirme, düzleme için yapılan işlemlere denmektedir.Tesviye işlemleri, yan bahçe, arka bahçe ve ön bahçe olarak yapılmaktadır.  1 Ekim tarihi ile yürürlüğe giren İmar Yönetmeliği ile ön bahçelerin tesviyesi nasıl olmalıdır?

Ön bahçelerin tesviyesi;

Yoldan kot alan parsellerde;

a) Eğimi % 15’ten daha az bir yola cephesi bulunan parsellerin yol cephesinde, parsel sınırı ile bina cephesi arasında kalan kısımlar komşu parsel sınırına kadar yol eğimine göre kaldırım hizasında tesviye edilir.

b)  Eğimi % 15’ten fazla eğimli bir yola cephesi bulunan parsellerde, parsel sınırı ile bina cephesi arasında kalan kısım, yaya kaldırımı ile uyumlu olmak ve bölümler arasında en fazla 0.15 metre kot farkı olmak üzere tesviye edilir.

(2)  Bina yol cephe hatları ile yollar arasında kalan bahçeler yola doğru en fazla % 2 eğim verilerek tesviye edilir.

(3)   Köşe başı parsellerin yol cepheleri bina cephe hattı boyunca, komşu parsel sınırına kadar yaya kaldırımı eğimince tesviye edilir.

(4)  Otopark giriş eğimleri, istinat duvarı, korkuluk ve benzeri gerekli güvenlik tedbirleri alınmak ve ilk 3.00 metresi % 7 eğimi aşmamak kaydıyla parsel sınırından itibaren başlatılabilir.

(5) Otopark rampaları ön bahçe boyunca yola paralel yapılamaz.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz