Bina Tamamlama Sigortasında Tüketicinin Değişmesi Halinde Ne Olur ?


Herkesin bildiği gibi son dönemde sigortacılık işlemlerinin kapsamı ve iş sahaları çok genişledi. Son olarak inşaat sektörüne de dahil edilen sigortacılık faaliyetleri, yapılan inşaat projeleri için tüketicilere güvence sağlıyor.

Peki nedir bina tamamlama sigortası diyecek olursanız; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun Ön Ödemeli Konut Satışı düzenlemesinde bahsi geçen bina tamamlama sigortası, konut sahibi olmak isteyenlerin ön ödemeli konut satışı yoluyla edindiği ev için geliştirici firmaya anahtar tesliminden önce yaptığı ödemeleri teminat altına alan bir garanti sözleşmesi. 

Şimdi gelelim bu yazımızda asıl bahsetmek istediğimiz konuya… Bina tamamlama sigortasında tüketici değişirse ne olur?

Bina tamamlama sigortasına konu evin devir veya tesliminden önce sahibinin değişmesi halinde, sigortacının sorumluluğu yeni tüketiciye karşı devam eder. Satıcı, meydana gelen değişikliği, öğrendiği tarihten itibaren derhal, sigortacıya bildirmekle yükümlü oluyor.

Sigortacının sorumluluğu, teminat senedi düzenlendiği tarihten itibaren hüküm doğurmak üzere cayma hakkı süresi sonunda başlıyor.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz