Binalarda Bulunan Dükkanların Önü Kime Aittir ? Apartman Altı Dükkan Önü Kullanımı


Bu konu ülkemizde çok karşılaşılan bir durumdur. Genelde kimse doğrusunu bilmez ve kendisinin olduğunu iddia eder. Peki , doğrusu nedir ?

Binalarda dükkanların önündeki alanlar dükkanlara mı aittir ? Apartmandaki dükkanın önü kime aittir ? Binada bulunan dükkanın önü kime aittir ?

Sorunun cevabı aslında çok açık. Çünkü bahsettiğimiz yapı bir bina , müstakil bir dükkan değil. Kapıcı - kaloriferci daireleri , otoparklar , sığınaklar , asansörler , su depoları , sosyal tesisler , merdivenler , dış cepheler , çatılar vb. gibi binanın tüm bahçeleri de ortak alandır. 

Hissedarların rızası olmadan dükkanlar ön alanını kullanamazlar !

Yine herhangi bir bağımsız bölüm sahibi bu ortak alanlarda herhangi bir tesis yapamaz. Kullanım için tüm hissedarların muvafakati gerekir. 

 

Kat Mülkiyeti Kanununun 16. maddesine göre ; Kat malikleri anagayrimenkulün tüm ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar.

Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır.

Bu sebeple , dükkan sahipleri ya da kiracıların bu boş alanları yani kapılarının önlerini kimseye sormadan kendilerince değerlendirmeleri yasal bir durum değildir.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz