Çatı bahçesi nedir? Emsale dahil mi?


3 Temmuz 2017'de Resmi Gazete'de çatı bahçesi ile ilgili yönetmelik açıklandı ve bu yıl Temmuz ayında yürürlükte olacak.
Çatı bahçesi, bitkilerle birlikte yaşam sürmek isteyen, alanı mevcut ve müsait olan, güneşten korunmak ve güzel zaman geçirmek isteyenlerin sahip olmak istediği bir seçenektir.
Binaların çoğalıp yeşillik alanlarımızın azaldığı bir toplumda yaşıyoruz. Çağımızda kişisel bahçeli evler de değil binalar ve rezidanslarda yaşamlar mevcut. Buna bağlı olarak oksijen ihtiyacımız ve pozitif enerji sağlayabilecek alanlarımızı kişisel tercihlerle kendimiz oluşturmak durumundayız.
Gerekli izolasyon çalışmaları ve yükün taşınabilirliğinin ölçülmesi gibi durumlar dikkate alınarak hesaplamalarında yapılması ile birçok çatı ve teraslar bahçe haline getirilebilir.
Çatı bahçesinin yapımında kullanılan toprak genelde gözenekli bir yapıya sahip olmalıdır. Volkan tüfü, ham kömür cürufu, gübre ve birkaç organik madde ile elde edilen toprak  kullanılabilir. Bu toprak harcı yüksek bir alanda bulunduğundan dolayı bitkiler ekilmeden uçmaması gerekir.
Tip imar yönetmeliğinde yer alan bir madde de;
''Bulunduğu katın emsale dahil alanının toplam %20’sini geçmemek koşuluyla; sökülür-takılır-katlanır cam panellerle kapatılmış olanlar dâhil olmak üzere balkonlar, açık çıkmalar ile kat bahçe ve terasları, kış bahçeleri, iç bahçeler, tesisat alanı, yangın güvenlik koridoru, bina giriş holleri, kat holleri, asansör önü sahanlıkları, kat ve ara sahanlıkları dahil açık veya kapalı merdivenler emsale dahil edilmez.''
Bu alanlar en fazla (3042,9*0,20) m² kadar olabilmektedir.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz