Çek Nasıl Doldurulur Ve Nasıl Düzenlenir ?


Bugünkü yazımızda daha çok ticaretle uğraşan kişilerin sıklıkla kullandığı kıymetli bir evraktan bahsedeceğiz. Büyük ihtimal ilk giriş cümlesini okuduğunuzda bunu tahmin etmişsinizdir. Bugünkü yazımızın konusu “Çek nasıl doldurulur ve nasıl düzenlenir”.

Kıymetli evrak türlerinden biri olan çek; bir bankaya hitaben yazılmış ve Türk Ticaret Kanunu’nda açık olarak belirtilmiş hükümlere göre düzenlenmiş bir ödeme biçimidir.

Aslında çok karışık gibi görünmesede, çek doldurma işi gerçekten büyük bir titizlikle yapılması gereken bir konudur. Geçmiş yıllarda çek konusunda milyonlarca kişinin mağdur olmasından dolayı bankalar artık günümüzde ticaret yapan kişileri özenle seçerek ve önemli kriterleri karşılaması dahilinde bu kişilere çek vermektedir. Tabi bankaların bu kadar dikkat etmesi çekin çok güvenilir olmasını sağlamıyor.

Çek Nasıl Doldurulmalı?

1) Çek Keşide Tarihi ve Miktar: Bu kısımı çeki ödeyeceğiniz tarihi ve ne kadarlık bir çek yazmak istiyorsanız parasal durumunu yazarak dolduruyorsunuz. Çekin parasal miktarını yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, baş ve son tarafa “#” işareti koymanız. Bu işareti rakamların başına ve sonuna koyduğunuz takdirde ileride doğabilecek yanlışlıklardan sizi korur. Örnek olarak; #20.500# TL gibi.

2) Bu Çek Karşılığında: Bu kısımdada çeki kime yazdığınızı, yani çeki yazdığınız kişinin şirket ise şirket ünvanını şahıs ise şahıs bilgilerini yazmanız gerekmektedir. Fakat hamiline yazacaksanız bunu banka tarafından çeklerde hamiline olarak hazır baskı şeklinde yazdırmalısınız. Hamiline olmayan çeklerin hamiline düzenlenmesi son yasalarda belirtilenlere göre suç olarak kabul edilmektedir.

3) Yalnız: Bu kısımda yapmanız gereken çok basittir. Yukarıdada belirttiğimiz miktarı bu kısımda sözel olarak yani sayıları yazı ile yazmanız gerekiyor. Örnek olarak; #Yirmibinbeşyüz TL# gibi.

4) İmza Kısmı: Bu kısımda yapılması gereken, çeki düzenleyen kişi yani çekin sahibi imzasını atmak zorundadır.

5) Kaşe: Eğer şirket tüzel kişisi iseniz bu kısımda imzanızı attıktan sonra üstüne kaşenizi basmanız gerekmektedir. Eğer şahsi olarak çeki düzenliyorsanız sadece imza atmanız yeterlidir.

Çeklerde Ciro İşlemi Nasıl Olur?

Şimdi bu kısım çok önemlidir. Şöyle bir örnek verelim; bir çek aldınız veya verdiniz, bu çek kendi çekiniz değilse çeki cirolatmanız gerekmektedir. Ciro işlemi yapmaktaki amaç, elden ele gezen çeklerin ben çeki yazan kişiye kefilim anlamını taşır. Cirolama işlemi nasıl yapılır diyecek olursanız; çekin arka tarafına isim, soyad, T.C. Kimlik Numarası ve imza gibi bilgilerin yazılması şeklinde yapılır.

Eğer birden fazla ciro işlemi yapılmış ve artık başka cirolama işlemi yapacak yer kalmamışsa, yapmanız gereken çek büyüklüğünde beyaz bir kağıdı çeke birleştirerek cirolama işlemine devam etmektir. Bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken nokta şudur; beyaz kağıdın çeke birleştiği bölümde kalan son imza kapanmaması gerekiyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz