Çöp Vergisi 2018!


Bilindiği üzere belediyeler sundukları temizlik hizmeti için çevre temizlik vergisi tahsil ediyor. Diğer adı ile çöp vergisinde 2018 ikinci taksit ödemeleri Kasım ayında yapılıyor...

Konut ve işyerleri için, Belediye Gelirleri Kanunu gereğince ödenen çevre temizlik vergisi, belediye tarafından sunulan temizlik hizmeti için tahsil edilir. Arsa ve araziler için çevre temizlik vergisi ödenmez.

Vergiyi Ödemekle Sorumlu Kimdir?

Çöp vergisini ödemekle sorumlu kişi, taşınmazın sahibi değil, kullanıcısıdır. Yani konut ve işyerinde kiracı varsa çöp vergisi ödemelerinden kiracılar sorumludur. Eğer mal sahibi kullanıyorsa, vergiyi ödemesi gereken kişi mal sahibidir.

2018 yılı içerisinde, dükkan kiralayan veya satın alanların da Kasım ayında çöp vergisi ödemesi gerekiyor.

Konutlarda Vergi Ne Şekilde Ödenir?

Konutların çevre temizlik vergisi su faturalarına yansıtılır. Faturanın ödenmesi ile birlikte vergi de ödenmiş olur.

Konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 32 kuruş, diğer belediyelerde 24 kuruş olarak hesaplanır

İş Yerlerinde Vergi Ne Şekilde Ödenir?

İş yerleri için ise ilçe belediyelerinden çöp vergisini ödeyebilirsiniz. Ödemeler ilçe belediyesine gidilerek ya da e-belediye sistemi üzerinden online bir şekilde ödenebilir. 

Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde iş yerleri için uygulanan çevre temizlik vergisi tarifesi:

Binalar 7 gruba ve 5 dereceye ayrılır. En yüksek 2900 TL olup en düşük 24 TL' dir.

Büyükşehir belediyelerinde iş yerleri uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:

Binalar 7 gruba ve 5 dereceye ayrılır. En yüksek 3625 TL olup en düşük 30 TL' dir.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz