Değer Artış Kazancı Vergisinde Beyanname Dönemi Başladı!


Ülkemizde satılan gayrimenkullerin satışından doğan vergisel yükümlülükler arasında değer artış kazancı vergisi de bulunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde değer artış kazancı vergisinde beyanname dönemi başladı.

Yürürlükte bulunan kanun gereği gayrimenkullerinizi alınma tarihinden itibaren 5 sene içerisinde satarsanız bazı vergi problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Aslında mevcut durumda 5 sene geçtikten sonra yapılan satışlardan elde edilen gelirler vergiye tabi tutuluyor. 

Fakat her sene açıklanan istisna sınırı üzerinde bir gelir elde ederseniz vergi ödemesi yapmanız gerekir. Vergi ödemesi satışın yapıldığı tarihi takip eden yıl içinde ödenir.

Değer Artış Kazancı Vergisinde Beyanname Dönemi Başladı!

2018 yılında gerçekleşen satışlardan elde edilen kazançlar için vergi bu sene ödeniyor. Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen değer artış kazancı vergisinde birinci taksit ödemeleri ve beyanname dönemi başladı.

Değer artış kazancı vergisi için beyannameler 25 Mart'a kadar verilebilecek. Değer artış kazancı vergisinin birinci taksitleri ise 31 Mart'a kadar ödenebilecek. 

Değer artış kazancı vergisi; Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için), Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak, Anlaşmalı bankalardan, Tüm vergi dairelerinden ödenebiliyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz