Doğalgaz Güvence Bedelini Kim Öder?

Doğalgaz dağıtım şirketleri alacaklarını garanti altına alabilmek amacıyla mekanik sayaç kullanan abonelerden doğalgaz kullanım sözleşmesinin imzalanması sırasında aldığı bedele Doğalgaz güvence bedeli denmektedir. Peki, doğalgaz güvence bedelini kim öder?

Doğalgaz güvence bedelini kim öder?

Doğalgaz güvence bedeli, doğalgaz abonelik işlemleri sırasında yeni abonelerden peşin veya bazı şirketlerce uygulanan faturalara taksit yöntemi ile tahsil edilebilmektedir. Peki, doğalgaz güvence bedelini kim öder?

Mekanik sayaç kullanan abonelerden abonelik sözleşmesinin imzalanması sırasında bir defaya mahsus olmak üzere, dağıtım şirketlerince alacaklarını garanti altına alabilmek amacıyla güvence bedeli alınmakta fakat ön ödemeli sayaç kullanan abonelerden ise güvence bedeli alınmamaktadır.

Eğer abone bir malik değil de kiracı ise, bu bedel kiracılardan tahsil edilmektedir.

Sözleşme imza tarihinizden itibaren, Güvence Bedeli'nin taksit yapılması halinde abone adına güvence bedeli taksitleri tahakkuk ediliyor. İlgili fatura veya faturaları son ödeme tarihlerine kadar ödeme zorunluluğu bulunmaktadır.

Mevcut bulunulan adresten başka bir adrese taşınırken ilk abonelik işleminde ödenen güvence bedeli geri alınabilmektedir. Yeni abonelik yaptırıldığında bu bedel tekrar kiracılardan tahsil edilmektedir.

Bazı dağıtım şirketlerince isterseniz çıkacağınız evden güvence bedelini almadan yeni taşınacağınız eve güvence bedelinizi nakil yaptırabilirsiniz. 

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz