Doğalgaz Kullanımında Tasarruf Yöntemleri


Soğuk kış aylarının artık yavaş yavaş yaklaşmasıyla birlikte vatandaşın düşünmeye başladığı konu ısınma problemleri ve doğalgaz faturaları olmaya başladı. Pek çok uzmanın ortak tavsiyesi herkesin bildiği gibi ısı tasarrufu sağlayan yoğuşmalı kombi takılması, oda termostatı kullanılması, peteklere termostatlı vana takılması ve boş olan odalardaki peteklerin kapatılmaması öneriliyor.

Bu yazımızda doğalgaz faturasında tasarruf nasıl sağlanır? Yaşadığımız evlerdeki ısı kayıplarını nasıl önleyebiliriz? Gibi pek çok sorunun cevabını arayacağız.

Şimdi ilk olarak yapılması gereken ısı yalıtımı yani mantolama olarak adlandırılan yalıtımların oturduğunuz apartmanlarda yoksa yapılması tavsiye edilir. Çünkü bu mantolama olarak adlandırılan ısı yalıtımının yüzde 70’lere kadar tasarruf etmenize katkısı var. İkinci olarak apartmanlardaki en önemli yalıtımlardar bir tanesi ise çatı yalıtımıdır. Yaklaşık olarak bir çatı yalıtımı yapılan apartmanda ise yüzde 25’lik bir tasarruf sağlayabilirsiniz. Üçüncüsü ise duvar yalıtımıdır. Duvar yalıtımı sayesinde ise yüzde 35’lere varan bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız tasarruf önemleri komple apartman için geçerliydi. Şimdi kendiniz neler yapabilirsiniz bunlara bakalım. Kişisel olarak evinizde ısı tasarrufu sağlamanın en önemli noktası kapı pencerelerden geçer. Kapı ve pencerelerden sağlayacağınız tasarruf yüzde 25 gibi azımsanmayacak kadar iyi bir değerdir.

Doğalgaz faturanızda yok yaşamamanız için yapmanız gerekenler sadece kapı pencereden geçmiyor. Gaz tasarrufu sağlayabilmek için evlerinizde ısı ayarlı termostat monte ettirerek ya da ayarlı termostat olan cihazları tercih ederek gaz tüketiminde büyük tasarruf sağlayabilirsiniz.

Mesela bir yere gideceksiniz ve evden birgünden fazla uzak kalacaksınız. O zaman kombinin kapatılması gerekiyor. Odalarınızda bulunan ısıtıcı peteklerin yani radyatörlerin önünü mobilya eşyaları ve perdeler ile kapatılması büyük bir hata olacaktır ve bu hatanın hemen giderilmesi gerekmektedir. Çünkü radyatörün önü kapandığı anda ısı dağılımı tam olmayacaktır ve oda tam ısınmayıp gaz tüketimi artacaktır. Bu noktada sağlayacağınız tasarruf miktarı yüzde 15’dir.

Perdelerde ısı yalıtımında büyük bir role sahiptir. Gündüz perdelerin açık olmasıyla güneş ışığı içeri girecektir ve odanın ısınmasına yardımcı olacaktır. Akşamları ise güneşin çekilmesiyle birlikte perde kapatılarak ısı yalıtımı sağlanabilir.

Son olarak bacalı veya bacasız tipteki doğalgaz cihazlarının bakımları ve doğru kullanımları tasarrufa katkı sağlamaktadır. Nasıl diyecek olursanız; bacalı veya bacasız tipteki kombilerin bulunduğu ortamlarda zorunla olarak bulunması gereken havalandırma menfezlerinin de kesinlikle açık kalması gerekiyor. Bacalı cihazların kapalı dolaplar içerisinde olması cihazın yeterli verimle çalışmasına engel olmaktadır. Çünkü ortamdan yanma havası alması engellenen cihazlar düşük verimde çalışırlar ve buda gaz tüketimini arttırır.

Eğer bacalı bir kombi kullanıyorsanız baca bakımı çok önemlidir. Çünkü bakımı yapılan kombinin yanma verimi artacaktır ve tasarrufa olumlu yönde katkıta bulunacaktır. 

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz