Döviz Cinsinden Kira Kontratları Ne Olacak?


Herkesin bildiği gibi geçtiğimiz günlerde Türk Parası Kıymeti Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar ile gayrimenkul satışı ve kiralamalarında döviz yasağı getirildi. 1 ay içerisinde döviz ile gayrimenkul kiralamasında bulunanlar sözleşmelerini Türk Lirasına çevireceklerdi. Peki, döviz cinsinden kira kontratları ne olacak? İşte detaylar…

Yukarıda belirttiğimiz karar 13 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara eklenen bir madde ile gayrimenkul satış ve kiralamalarında bedel, döviz veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Peki, Döviz Cinsinden Kira Kontratları Ne Olacak?

Türkiye'de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Bu Kararın 4. maddesinin (g) bendinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde, söz konusu bentte belirtilen ve daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerdeki döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenecek.



× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz