Dövizli Kira Sözleşmeleri Ne Zaman TL’ye Dönecek?


Geçtiğimiz ay yani Eylül 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre döviz ile gayrimenkul kiraya veren pek çok kişi için önemli bir gelişme yaşandı. Döviz ile gayrimenkul kiraya verenler için döviz yasağı getirildi. Döviz ile yapılan sözleşmeler ise TL’ye çevrilecek. Peki Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda yapılan düzenlemeye göre dövizli kira sözleşmeleri ne zaman TL'ye dönecek?

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar kapsamında bazı anlaşmalara döviz yasağı geldi. Karar, 13 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni karar ile birlikte 1 ay içerisinde döviz ile yapılan bütün sözleşmeler TL’ye çevrilecek. Yani 13 Ekim 2018 tarihine kadar sözleşmelerin yenilenmesi gerekiyor.

Döviz yasağı menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama, her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeline, bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerine getirildi.

Döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenecek.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz