Dövizli Kira Sözleşmelerinde TL’ye Dönüş Ne Zaman Nasıl Olacak?


13 Eylül Perşembe günü Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanlığı Kararları ile kira sözleşmelerine döviz yasağı getirildi. Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar ile kira sözleşmelerine döviz yasağı geldi. Peki, dövizli kira sözleşmelerine ne olacak?

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar 13 Eylül Perşembe günü Resmi Gazete’de yer aldı. Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararın 4 üncü maddesine aşağıdaki bent eklendi:

Türkiye'de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Herkesin aklına gelen ilk soru ise şu şekilde, dövizli kira sözleşmeleri yapılamayacak, mevcut dövizli kira sözleşmeleri TL'ye dönecek. Peki, TL'ye dönüş ne zaman ve nasıl olacak?

Yukarıdaki sorunun yanıtı ise karar kapsamındaki geçici maddede şu şekilde yer aldı:

"Geçici madde 8- Bu Kararın 4. maddesinin (g) bendinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde, söz konusu bentte belirtilen ve daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerdeki döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenir."



× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz