Elektrik Aboneliği Nasıl Taşınır ?


Taşınırken evdeki abonelikleri iptal ederek, yeni evinizde ise yeni elektrik, su ve doğalgaz için abonelikler almanız gerekiyor. Bu yazımızda ise elektrik aboneliği nasıl taşınır? Elektrik nakil işlemleri için istenen evraklar nelerdir ve sırasıyla hangi işlemleri yapmanız gerekiyor? Şeklinde aklınıza daha gelebilecek pek çok sorunun cevabını vereceğiz.

İçinde yaşadığınız meskenden taşınacağınızı farz edelim. Bu durumda, evdeki abonelikleri iptal ederek, yeni evinizde ise yeni abonelikler almanız gerekiyor.

Genellikle tüm firmaların elektrik nakil işlemleri konusundaki işleyişleri neredeyse aynıdır. Eski ikamet ettiğiniz yerdeki aboneliği kapatıp yeni taşındığınız yerde oturduğunuza dair beyanda bulunarak kimlik fotokopisi ve kira sözleşmesi gibi evraklar ile başvurmanız gerekir. Elektrik temin eden firmadan firmaya bir takım değişiklikler gösterebilen elektrik nakil işlemi için yapılması gerekenler nelermiş anlatalım.

Yeni bir eve taşınmadan önce elektrik sözleşmesinin kendi adınıza yapılmasında fayda vardır. Bu genellikle kiracıya verilecek olan konutun aboneliğinde, ev sahibini korumaya yönelik bir durum gibi görünse de sizden önce konutta oturan kişi yüzünden mağdur olmanızı da engellemiş olur. Diğer bir faydası ise bazı kurumların elektriğinizi gelip açması birkaç günü bulabileceğinden, yeni ikamet edeceğiniz konuta taşınmadan önce aboneliğin açılması mağdur olmamanızı ve taşınır taşınmaz elektriksiz kalmamanızı sağlayacaktır.

Elektrik aboneliğinizin nakil işlemlerinde ilk olarak eski ikamet ettiğiniz konutunuzun kendi adınıza yaptırmış olduğunuz bir elektirk aboneliği mevcuta yeni evinize taşınırken abonelik sözleşmenizi sonlandırmanız gerekmektedir.

Aboneliğinizin sonlandırırken sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Elektrik dağıtım piyasasında geçerli olan tüketici hizmetleri yönetmeliğine göre satış sözleşmesi içerisinde herhangi bir süre sınırlaması bulunmaz. Belirli sürede bir konutta oturmayı düşünüyorsanız, başvuru esnasında sözleşmenin bitmesini istediğiniz tarihi belirtmeniz gerekir.

Bütün bu adımlar tamamlandıktan sonra artık abonelik iptalini gerçekleştirmek üzere, elektrik dağıtım şirketi tarafından yönlendirilen ekipler sayacın bulunduğu adrese gelerek elektrik kesme işlemini gerçekleştirirler. Elektrik sayacının kapatılmasıyla birlikte son tüketim borcunuzu ödeyerek eski ikamet ettiğiniz adresteki aboneliğiniz sonlanmış olur.

Yeni taşındığınız yerdeki abonelik işlemleri için ev sahibi olanlar da dahil;

1- Resmi Kimlik Belgesi

2- Taşındığınızı ya da ev aldığınızı belirten bir belge (kira kontratı, tapu kaydı, lojman tahsis belgesinden birisi)

3- Kullanım yerine ait tesisat ya da abone numarasını belirten eski bir fatura götürmeleri gerekir.

Kiracı olarak nakil yapacaklar ise;

1- Mülk sahibinin adı, soyadı ve kimlik numarası bilgileri

2- Mülk sahibi tüzel kişiyse (şirket) vergi numarası, ad, soyad, ve ünvan bilgilerinin beyan eden evrakların olması gerekir.

 


 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz