Elektrik Abonelik Ücreti 2018


Elektrik abonelik ücreti 2018 ne kadar? Elektrik aboneliği nasıl yapılır? Kiracılar elektrik aboneliğini nasıl yapabilir? Elektrik aboneliği için gerekli evraklar nelerdir? Güvence Bedeli Nedir? gibi tüm sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz…

Yeni bir ev aldığınızda ya da taşındığınızda sizi en çok uğraştıran konuların başında doğalgaz, elektrik ve su abonelikleri gelir. Bizde sizler için bu yazımızda elektrik abonelik ücreti 2018’de ne kadar, elektrik aboneliği nasıl yapılır, kiracılar elektrik aboneliğini nasıl yapabilir gibi konuları araştırdık.

Elektrik Aboneliği Yapmak İçin Nereye Başvurmalısınız?

Elektrik aboneliği başvuru işlemlerinizi yapabilmek için, evinizin bulunduğu bölgede elektrik satış işlerini üstlenen firmanın şubesine randevu alarak ya da randevusuz müracaat etmelisiniz. Piyasadaki değişim sonucunda; artık dağıtımdan değil, satış şirketinden elektrik alıyorsunuz.

Elektrik Aboneliği Nasıl Yapılır?

Yeni evinize ilk elektrik aboneliği yaptırmak için ya da daha önceden abonelik yapılmış elektrik aboneliğini kendi adınıza almak için bölgenizde ki satış şirketinin ofislerine giderek sözleşme yapmalısınız. Siz sözleşmeyi imzaladıktan sonra, eğer eviniz imar alanı içinde ise iki gün, dışında ise en geç beş iş günü içinde kullanıma açılması satış şirketinin sorumluluğundadır.

 

*Eğer yeni abonelik sözleşmesi imzalamayıp, sizden önceki abone adına gelen faturaları ödemeye devam ettiğiniz tespit edilirse usulsüz kullanım cezası alırsınız. Müşteri hizmetleri yönetmeliğine göre, ev sahibi veya kiracı farkı olmaksızın, kullanıcının faturayı kendi adına yapması zorunludur.

 

Başvuruda Gerekli Evraklar Nelerdir?

A. Abonelik yaptırmak istediğiniz yerde mevcut bir abonelik bulunmuyorsa;

1. Nüfus cüzdanı 
(Kiracı iseniz ev sahibinin T.C. kimlik numarası)

2. Noter onaylı vekâletname ve vekilin kimlik fotokopisi 
(Adınıza bir başkası başvuruda bulunuyorsa)

3.Tesisat veya sayaç seri numarası

4. Güvence bedeli 
(EPDK Kurul onayı ile yürürlüğe girer. Birim fiyat ve tesisatın bağlantı gücünün çarpımı sonucunda hesaplanır.)

5. DASK poliçe numarası 
(6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu uyarınca abonelik işlemlerinizin tamamlanabilmesi için Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Kiracılar için ev sahibinizden numarayı öğrenmeniz yeterlidir 

B. Abonelik yaptırmak istediğiniz yerde mevcut bir abonelik bulunuyorsa;

1. Nüfus cüzdanı 
(Kiracı iseniz ev sahibinin T.C. kimlik numarası)

2. Noter onaylı vekaletname ve vekilin kimlik fotokopisi 
(adınıza bir başkası başvuruda bulunuyorsa)

3. Tesisat veya sayaç numarası

4. Güvence bedeli 
(EPDK Kurul onayı ile yürürlüğe girer. Birim fiyat ve tesisatın bağlantı gücünün çarpımı sonucunda hesaplanır.)

5. Tapu ya da kira kontratı

6. DASK poliçe numarası 
(Kiracılar için ev sahibinizden numarayı öğrenmeniz yeterlidir)

C. Eğer yeni bir binaya taşınıyorsanız, yukarıdaki sekmelerde yer alan bilgilere ek olarak;

1. 12.10.2004 tarihi öncesinde yapılmış binalar için; belediye altyapı hizmet belgesi 
(su faturası olabilir)

2. 26.07.2008 tarihi sonrasında yapılmış binalar için; iskan belgesi veya belediyeden alınacak, en az 1 ay önce başvuru yapıldığına ve halen değerlendirildiğine dair yazı gerekmektedir.

D. Elektrik aboneliği yaptırmak isteğiniz yer bir işyeri ise;

1.Şirket yetkilisinin nüfus cüzdanı

2. Yetki belgesi veya vekâletname ve imza sirküleri

3. Vergi numarası ve bağlı olduğu vergi dairesi

4. Ticaret sicil numarası ve bağlı olduğu ticaret sicil memurluğunun adı

5. Varsa kullanım yerinin abone ya da tesisat numarası (eski bir fatura)

6. Kullanım yerinin enerjisi kesilmemişse mülkiyet belgesi (tapu, kira sözleşmesi veya protokol)

7. Zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçesi (sadece mesken olarak kullanılan binalardaki ticarethaneler için geçerlidir.)

8. Varsa IBAN numarası

Zorunlu Deprem Sigortasını Kiracı Yapabilir mi ?

Evet, kiracının bu durumda, mülk sahibinin T.C. kimlik numarasını poliçede belirtmesi gerekir. DASK poliçesinde, kiracı “sigorta ettiren”, mülk sahibi ise “sigortalı” olarak yer alır. Kiracı, ödediği sigorta primini, mülk sahibinden tahsil edilebilir ya da kiradan düşmesini isteyebilir.

 

Elektrik Abonelik Ücreti 2018 Ne Kadar?

                                                       Elektrik Abonelik Ücretleri 2018

Bedelin Adı

Mesken

Ticarethane

Güvence Bedeli*

23,70 TL/kW

63,70 TL/kW Delete

Kesme-Bağlama Bedeli

İşlem başına 26,80 TL

Damga Vergisi

Güvence bedelinin binde 9,48'i

Dosya Bedeli

Elektrik şirketin göre değişir.

*Güvence bedeli en az 5 kW sözleşme gücü üzerinden hesaplanır.

Güvence Bedeli 2018

Güvence bedeli, elektrik satış sözleşmesi imzalayan tüketicinin fatura borcunu ödememesi riskine karşı olarak şirket tarafından alınan bir depozito gibidir ve bir defaya mahsus nakit olarak tahsil edilir. Sözleşmenin iptali halinde de iade edilir.

Güvence bedeli, sözleşme gücü üzerinden hesaplanarak bulunur. 2018 yılı için güvence bedeli, Mesken, Şehit Aileleri ve Muharip Gaziler için ulusal olarak uygulanmak üzere EPDK tarafından 23,70 TL/kW olarak belirlenmiştir. Bu rakam sanayi ve ticarethaneler için 63,70 TL/kW, tarımsal sulama, aydınlatma ve diğerleri için ise 31,90 TL/kW olarak resmi gazetede kurul kararı ile duyurulmuştur. 

Elektrik Tüketici Hizmetleri yönetmeliği uyarınca, mesken abonelerinin bağlantı gücü 5 kW altında bile olsa, güvence bedeli hesabı, en düşük 5 kW üzerinden yapılır. Güvence bedelinin belirlenmesinde esas alınan bağlantı gücü, kullanım yerinin tesisat özellikleri (lamba ve priz sayısı vb.) ve tüketicinin talep ettiği ihtiyaçlara göre belirlenir.

Sözleşme Gücü Nedir ?

Yaptığınız satış sözleşmesinde, sizin belirlediğiniz ve çekeceğini kabul ettiğiniz güç miktarıdır. Bağlantı ya da sözleşme gücü kiloWatt (kW) birimine göre ölçülür ve perakende satış sözleşmesinde belirtilir. Sözleşme gücüne bağlı olarak tüketicinin evinde, aynı anda çalıştırabileceği elektrikli aletlerin toplam gücü de belirlenmiş olur. Sözleşme gücünü aşan bir tüketim yapıldığında sigorta atar; bu yüzden tüketicinin ihtiyacının iyi hesaplanması önemlidir.

*Sözleşme gücü, elektrik faturasının alt kısmında belirtilir. Bazı faturalarda Watt (W) cinsinden gösterilebilir; 1 kW=1000 W eşitliğini kullanarak dönüşüm yapabilirsiniz. 3 kW bağlantı gücü 3000 W'a denk gelmektedir.

Kesme Bağlama Bedeli Nedir ?

Elektriğin kesilmesi ya da bağlanması işlemlerinden yalnızca birinde tüketiciden tahsil edilen bedeldir. 2018 Ocak ayından itibaren için EPDK tarafından kesme - bağlama mesken abonesi ücreti 26,80 TL olarak belirlenmiştir. Yönetmeliğe göre, dağıtım şirketi, evinizin elektrik enerjisini fiilen kesmemişse, kesme açma ücreti alınamaz. Kesme açma bedeli; yalnızca abonelik başvurularında değil borçtan dolayı elektrik kesilmesi durumunda da ödenebilir.

Damga Vergisi

Damga vergisi elektrik satış sözleşmesinden doğar ve güvence bedelinin binde 9,48'i oranında alınır. Sonuçta, sözleşme için ödemeniz gereken damga vergisi tutarı da güvence bedeline bağlı olarak değişecektir.

Dosya Bedeli

Dosya bedeli, elektrik perakende satış şirketi tarafından, verdiği satış sözleşmesi hazırlama hizmetine karşılık olarak tahsil edilir. Tabloda gösterilmemiş olan tutar, güvence bedeline göre değişir. Yukarıda belirtilen toplam ücretlere dosya bedeli de eklenir.

Eski Elektrik Abonelik Sözleşmesi Nasıl İptal Edilir?

Yeni evinize taşınırken eski elektrik tedarikçinize aboneliği sonlandırmak için başvurmalısınız. Bazı elektrik şirketleri iptal başvurusunu online ya da telefonda yapma olanağı sunarken bazıları müşteri merkezinde yapıyor. Elektrik aboneliğini iptal etmek için başvurunuzda sonladırma tarihini belirtmeniz gerekir. Tarih belirtmezseniz, dağıtım şirketi elektrik enerjisini en geç üç iş günü içinde keser. Kapatma işlemi için, bir görevli kullanım yerine gider ve sayaçtan son değerleri okuyarak enerjiyi keser. Abonelik iptalinin tamamlanması için tüketici, satış şirketine kalan borcunu ödemelidir.

Güvence Bedeli (depozito) İadesi Nasıl Alınır?

Elektrik sözleşmesi sırasında yatırılan güvence bedeli, abonelik kapatma işleminden sonra tüketiciye iade edilir. Güvence bedeli, TÜİK'in açıkladığı enflasyona oranına göre (TÜFE) güncellenir ve en geç beş iş günü içerisinde nakit olarak ya da hesabınıza iade edilir. Önceki aboneliğinizden aldığınız güvence bedelini yeni abonelik başvurusunda kullanabilirsiniz.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz