Emlak / Gayrimenkul Danışmanı Ne Kadar Kazanır ? 

Emlak / Gayrimenkul Danışmanı Ne Kadar Kazanır ? 

Herhangi bir işe girmeden önce doğal olarak ilk aklımıza gelen soru ne kadar kazanacağımızdır. Sonuçta para kazanmak için çalışıyoruz.  Başlayacağımız işte aylık , yıllık maaşlar ne kadardır ? 

Eğer kendi kuracağınız bir iş ise gelir ve gideri hesaplamaya çalışarak ortalama bir tahminde bulunabilirsiniz. 

Peki , gayrimenkul danışmanı aylık ne kadar kazanır ? 

Bu konuda maalesef doğru bir cevap yoktur. 

Fakat ben bu soruya , ’ Gayrimenkul danışmanı ne kadar kazanırın bir limiti yoktur. Limit sizsiniz. ‘ cevabını vermeyi daha doğru buluyorum. Ayı 1000 TL ile de ,1.000.000 TL ile de kapatabilirsiniz.

Ülkemizde aylık 50 - 60 bin TL komisyon sınırlarını aşan birçok gayrimenkul danışmanı var.  

Bir gayrimenkul danışmanı , satış işlemlerinde yaptığı çalışmanın karşılığı olarak alıcı ve satıcıdan %3 komisyon bedeli alır. Bu da toplamda %6 demektir. Bugün çok büyük işletmelerde bile net kardan % 6 , cirodan %6 kar etmek çok büyük bir kazançtır. 

Düşünüldüğünde bir gayrimenkul danışmanı yapılan yatırıma ya da sermayeye ortak değildir. Yani gayrimenkul danışmanı yatırımı yapan ya da sermayeyi ortaya koyan kişi olmamasına rağmen kaliteli bir iş çıkardığında büyük kazançlar elde edebilir. 

Bu sebeple kazanacağı para aslında sattığı gayrimenkule ve verdiği hizmete göre belirlenir. 

Peki , birileri iyi kazanırken diğerleri neden kazanamıyor ?

Gayrimenkul danışmanlığı göründüğü kadar kolay değildir. Bunun cevabını etrafınızdaki emlak ofislerini gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Ofisinde oturan gayrimenkul danışmanları ve bu mesleği profesyonel bir iş olarak görmeyenlerin sonu genelde hüsranla sonuçlanıyor. 

Gayrimenkul danışmanlığı zor bir iştir. Gerçekten planlı ve programlı bir çalışma gerektiriyor. Bu meslekte itibar ve kurumsallık çok önemlidir. 

İyi bir gayrimenkul danışmanı gerekli çalışmaları yapıyor ise aylık 10 - 15 bin TL'den aşağı kazanması pek olası bir durum değildir. 

Ekip olarak çalışılıyorsa , işletme sistemi kurulmalı , iş dağıtımı ve programı yapılmalı , eğitimlere önem verilmelidir. 

Kazancınız vizyon ve aldığınız eğitimlerle doğru orantılı olacaktır. Sektör sizi sınırlamıyor. Doğru bir strateji ile yılda milyonlar kazanabilirsiniz. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz