Emlak Vergisi 2018 Artış Oranları


Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 49’uncu maddesinin (b) fıkrası uyarınca “takdir komisyonlarının arsalara ve araziye ait asgari ölçüde birim değer tespitine ilişkin dört yılda bir yapacakları takdirler, tarh ve tahakkuk işleminin yapılacağı sürenin başlangıcından en az altı ay önce karara bağlanarak arsalara ait olanlar takdirin ilgili bulunduğu il ve ilçe merkezlerindeki ticaret odalarına, ziraat odalarına ve ilgili mahalle ve köy muhtarlıkları ile belediyelere, araziye ait olanlar il merkezindeki ticaret ve ziraat odalarına ve belediyelere imza karşılığında verilmektedir.”

İşte bununla birlikte arazinizin, evinizin veya dükkanınızın değeri 4 yıl sonra yeniden belirlendi. 2018’de emlak verginizi buna göre vereceksiniz. Peki emlak vergisi 2018 artış oranları ne kadar? İşte yanıtı...

Emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından her sene iki eşit taksit halinde ödenecek. Emlak Vergisi Kanunu gereğince her 4 yılda bir emlak vergisi değerleri, Takdir Komisyonu tarafından yeniden belirleniyor. 

Geçtiğimiz aylarda 2018, 2019, 2020 ve 2021 yılı için teşkil edecek emlak değerleri Takdir Komisyonları tarafından belirlendi.

Emlak vergi değerlerinin 2018 ve akabindeki yıllar için yeniden belirlenmesi nedeni ile emlak vergisi fiyatları yükselmiş oldu. Yapılan artışın fazla olduğunu düşünen kimseler 7 Eylül'e kadar itiraz davasını açtı.

Dava açılan bölgelerde ise değer hesaplaması yeniden gözden geçirilecek. Dava açılmayan bölgelerde Takdir Komisyonları tarafından belirlenen değerler geçerli olacak.

Emlak Vergisi 2018 Artış Oranları

Türü                    Normal Yöre                       Büyükşehir

Mesken                Binde 1                                Binde 2

İşyeri                    Binde 2                                Binde 4

Arsa                     Binde 3                                Binde 6

Arazi                    Binde 1                                Binde 2

2018 Emlak Vergisi Sorgulama

2018 yılı emlak değerleri muhtarlıklardan veya belediyelerden öğrenebiliyor. Emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isteyenler de yine bu işlem için belediyeden veya online işlemlerden öğrenebiliyor.

Belediyenin "e-belediye" sistemini kullanıyor olması halinde, bu sistem ile sorgulama yapılabiliyor. Aynı zamanda ödemeler de internet üzerinden online bir şekilde gerçekleşebiliyor.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi'nden de sorgulama işlemi yapılabiliyor. T.C. Kimlik No, Nüfus Cüzdanı Seri No ile Annenizin Kızlık Soyadı gibi bilgilerin girilmesi ve güvenlik kodunun onaylanması gerekiyor. Akabinde açılan ekranda borç sorgulama yapılabiliyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz