Emlak Vergisi Hangi Ay Ödenir 2018?


Türkiye sınırları içerisinde mesken, işyeri, arsa veya arazisi olan kimseler her sene emlak vergisi ödemek ile mükellef oluyor. Ödemeler ilçe belediyesine yapılıyor. Peki emlak vergisi hangi aylarda ödenir 2017? Diyorsanız işte yanıtı...

Emlak vergisi, her yıl gayrimenkul sahipleri tarafından ödeniyor. Verginin mükellefi, bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler oluyor.

Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar.

Emlak Vergisi Nasıl Ve Nereye Ödenir?

Emlak vergisi ödemeleri taşınmaz malların bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Taşınmaz malın bir başka şehirde yer alması halinde ödemeler tüm belediyelerden sağlanabiliyor.

Emlak vergisi, belediyelerin mesai gün ve saatleri içerisinde ödeniyor. Ancak bazen bazı belediyeler vergi yoğunluğundan dolayı tahsilat için hafta sonu da açık olabiliyor. Bu konuda ilgili belediyeden bilgi alınması gerekiyor.


Vergi ödemeleri internet üzerinden de yapılabiliyor. Belediyenin "e-belediye" sistemini kullanıyor olması halinde, ödemeler internet üzerinden online bir şekilde de yapılabiliyor. Peki emlak vergisi hangi aylarda ödenir 2018?

Emlak Vergisi Hangi Aylarda Ödeniyor 2018?

Emlak vergisi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Vergi için ödemeler ilk taksit dönemi içerisinde de yapılabiliyor. Vergide ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyor. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde ödeniyor. 

 

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz