Emlak Vergisi Sorgulama ve Ödeme 2019!


2018 yılı için emlak vergisi ödeme dönemi 30 Kasım'da sona erdi. Emlak vergisi sorgulama ve ödeme 2019’da ne zaman ve ne şekilde yapılacak?

Gayrimenkul sahibi olan vatandaşların ödeme mükellefi olduğu emlak vergisinde 2018 yılı ödeme dönemi 30 Kasım'da sona erdi. Halihazırda taşınmaz sahibi olan kimseler 2019 yılında da emlak vergisi mükellefi olacak. Ancak 2018 yılı içinde taşınmazını satan kimselerin bu yıl ödediği vergi son vergi olacak ve bundan sonraki vergilerden yeni malik sorumlu olacak. Bu taşınmazı yeni satın alan vatandaşın emlak vergisi sorumluluğu 2019 yılı itibari ile başlayacak. Ancak yeni malikin sene sonuna kadar emlak vergisi beyannamesi vermesi gerekecek.

Emlak Vergisi Sorgulama 2019

Vatandaşlar 2019 yılı emlak değerlerini muhtarlıklardan veya belediyelerden öğrenebiliyorlar. Emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isteyenler de yine bu işlem için belediyeden veya online olarak kontrol edebilirler.

Bazı belediyelerin kullandığı "e-belediye" sistemini üzerinden sorgulama yapılabilir.

Bunun yanında Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi'nden de sorgulama işlemi yapılabiliyor. T.C. Kimlik No, Nüfus Cüzdanı Seri No ile Annenizin Kızlık Soyadı gibi bilgilerin girilmesi ve güvenlik kodunun onaylanması gerekiyor. Akabinde açılan ekranda borç sorgulama yapılabiliyor.

Emlak Vergisi Ödeme 2019

Vatandaşlar emlak vergisi ödemelerini online bir şekilde e-belediye sistemi üzerinden yapılabileceği gibi, belediyeye giderek emlak hizmetleri / tahsilat vezneleri bölümünden de yapılabilirler. Vergisi ödenecek taşınmazın bir başka yerde olması halinde ise yine ödemeler tüm belediyelerden yapılabileceği gibi PTT aracılığı ile de yapılabiliyor.

2019 yılında emlak vergileri, 1 Mart-31 Mayıs ve 1-30 Kasım tarihlerinde ödenecek.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz