Emlak Vergisi Zorunlu Mu?


Emlak vergisinin her sene devletin belirlediği tarihlerde, tek seferde ya da iki taksit halinde ödenme zorunluluğu vardır. Bu sene için emlak vergisinin birinci taksit tarihi 1 Mart 2017’de başlayıp 31 Mayıs 2017’de sona ermiştir. İkinci taksit ise 1 Kasım 2017’de başlayıp 30 Kasım 2017 tarihinde sona erecektir.

Ödenmesi gereken vergi tutarı, gayrimenkul değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanmasıyla elde ediliyor. Vergi oranları büyükşehir ve büyükşehir olmayan iller olarak ikiye ayrılıyor, Buna göre;

  • Büyükşehir olan illerde konut oranı binde 2, işyeri binde 4, arsa binde 6, arazi binde 2
  • Büyükşehir olmayan illerde konut oranı binde 1, işyeri binde 2, arsa binde 3, arazi binde 1’dir. Vergilendirme bu hesaplamalara göre yapılmaktadır.

Emlak vergisi ödenmediği takdirde gecikme zammı alınmaktadır.  Bu gecikme tutarı her ay için %1.40 oranında, emlak vergisi gecikme zammı adı altında tahsil edilir.

Ayrıca gecikme zammını bir örnekle açıklayacak olursak her ay için yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanması durumunda; 200 Türk Lirası emlak vergisi borcunuzun olduğunu varsaydığımızda ödeyeceğiniz ceza her ay için 2.80 Türk Lirası olacaktır.



× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz