Emlak Vergisinde Pişmanlık Dilekcesi Nedir?


Pişman Dilekcesi Nedir?

Pişmanlık dilekcesi, gayrimenkullerin gerçek değerlerinin eksik beyanının ardından, gerçek değerlerinin bildirilmesi için verilen dilekçedir.

Emlak vergisi, gayrimenkullerin alım satım değeri üzerinden hesaplanır. Alım satım değerini mükellef kendi beyan eder. Eğer beyanda bir hata yapılmış ise bu hata 'pişmanlık dilekcesi' ile düzeltilebilir.

Alım satım değerinde yapılan hata kasti yada yanlışlıkla olmuş olabilir. Bir vergi incelemesi olmadan bu hatanın alıcı ve satıcı tarafından verilen dilekce ile düzeltilmesi uygundur. Tek taraflı verilen dilekce ile düzeltme işlemi yapıldığında, vergi incelemesi sonrası karşı taraf için cezai işlem uygulanır.

Yapılan yanlış beyan için eğer 'pişmanlık dilekcesi' verilmez ise gerçek değer ile hatalı değer arasındaki farkın yüzde yirmi beşi kadar ceza kesilir. Hatanın kasti yada yanlışlıkla yapılmış olmasının önemi yoktur.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz