Emlakçı Kiralama Sözleşmesi 2017


Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren emlakçılar konutların kiralanması ve satılması aşamasında büyük faaliyet göstermektedirler. Bu yazımıza bir örnek üzerinden başlayalım. Bir ev kiralamak istiyorsunuz ve emlakçıya giderek bir ev bulmaya karar verdiniz. Emlakçı kendi portföyünde bulunan kiralık konutları sizin istekleriniz doğrultusunda tek tek göstererek sunumlarını yapmaktadır.

Sizde kendi bütçenize ve isteklerinize göre bir konut seçtiniz ve bu konutu kiralamaya karar verdiniz. Peki bu noktada emlakçıdan konut nasıl kiralanır? Emlakçı kiralama sözleşmesi nedir? Emlakçıdan konut kiralarken sözleşme nasıl yapılır? İşte bütün bu soruların yanıtları yazımızda...

Emlakçı portföyünde bulunan kiralık konutları size gösterdikten sonra, uygun olanı seçersiniz ve seçtiğiniz konutu kiralamak istediğinizde mal sahibi ile sözleşme yaparsınız. Konut kiralamada emlakçılara neden başvuruluyor diyecek olursanız; daha hızlı ve daha uygun bir şekilde kiralık konut bulmanın en uygun yolu emlakçılara başvurmak.

Bu noktada emlakçıdan konut kiralarken sizden kapora talep edilebiliyor. Tabi kaporanın miktarı ve anlaşmaya ilişkin bütün bilgiler emlak kiralama sözleşmesinde yer almaktadır. Sözleşme yapılırken emlak komisyoncusu, mal sahibi ve kiracı sözleşmeye imza atmaktadır.

Emlak Kiralama Sözleşmesi Örneği

CİNSİ:

İLİ:

İLÇESİ:

MAHALLESİ:

SOKAĞI:

KAPI NO:

PAFTA NO:

ADA NO:

PARSEL NO:

KİRACI ……………..………….ile KİRAYA VEREN ………………………yukarıda kayıtlı emlağın aşağıda belirlenen koşullarda kiralanması için anlaşmışlardır. 

1 – KİRAYA VEREN, sahibi bulunduğu yukarıda kayıtlı emlağını (yıllık brüt stopaj dahil) ……….……TL’dan kiralamayı kabul etmiştir. 

2 – Kiralama bedeline mahsuben, Kiracı’dan …………..…TL kaparo alınmıştır. 

3 - Bu sözleşme imzalandıktan sonra, borçlar kanunu’nun 156/2 maddesine göre, taraflardan kiracı, bu emlağı kiralamaktan vazgeçtiği taktirde, verdiği kaparoyu geri alamayacaktır. KİRAYA VEREN vazgeçerse, kaparoyu iade edecek ve kaparo miktarı kadar daha tazminat ödeyecektir. 

4 – KİRACI kendisine bu sözleşmeyi sağlayan EMLAKÇI’ya sözleşmenin imzasından itibaren yıllık brüt (stopaj dahil) kiralama bedelinin % 10’u +KDV hizmet ücreti ödemeyi kabul etmektedir. 

5 – Anlaşmazlık halinde haksız olan taraf, bu sözleşmede yazılı tazminatlarla birlikte diğer tarafın maruz kalacağı her türlü zarar, ziyan, mahkeme ve icra masrafları ile vekalet ücretini de ödeyecektir. 

6 – Bu sözleşmenin uygulanmasından doğacak her türlü uyuşmazlığın giderilmesinde  ………….………. Mahkemeleri ve icra daireleri yetkilidir……/……/2017 

KİRACI

.....................  

EMLAK KOMİSYONCUSU

.....................  

KİRAYA VEREN

..................... 

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz