Ev Alırken Gözden Kaçan, Çoğu Zaman Dikkat Etmediğimiz ve Sonrasında Başımızı Ağrıtan, Dikkat Edilmesi Gereken 10 Husus !


Kimileri yatırım amaçlı, kimileri de başımı sokacak bir ev olsun hayali ile gayrimenkul almak için başlar araştırmalara..

İnternet ilanları, emlakçılar, eş-dost gibi seçeneklere başvurulurken gözden kaçan hususlar da olabiliyor. İşte ev alırken dikkat edilmesi gereken 10 husus...

1. Ayağınızı Yorganınıza Göre Uzattığını Sanıyorsanız Bir Kez Daha Düşünün... Temmuz 5, 2017, 10:22

Bu konuda çeşitli etkenler devreye girer. Kimileri kısa zamanda borcum bitsin derdine girerken, ilerleyen dönemlerde bütçe sıkıntısı çekerken, kimileri ise uzun vadelerde kredi ile boğuşup çalışma hayatı boyunca kredi ödemekten harap ve bitap düşmüş oluyor. Bu yüzdendir ki, gelecek yıllardaki planlarınızı da göz önünde bulundurmanız sizlere avantaj sağlayacaktır.

2. Ne İstiyorum ? Temmuz 5, 2017, 10:22

Bu soruyu kendi içinizde cevaplamalısınız. Evi yatırım için mi alacaksınız , oturmak için mi ?

Kararı verdiniz mi , peki ya büyüklüğü nasıl olmalı ? Başlasın metrekare hesapları.. ( brüt ve net metrekaresi ).Yatırımlık aldıysanız kira çarpanı ne durumda ? 

3. Amcamın Oğlu Demişti, Topraktan Ev Alırsan Daha Ucuza Gelir !!! Temmuz 5, 2017, 10:23

Amcaoğlu, güvendiğin müteahhit, sıkı kankanız... Kimin ne dediği çok da önemli değil... Fırsatları iyi değerlendirin. Bazen "Hemen Teslim" kampanyasındaki evler ucuz olurken, bazı zamanlarda ise beklenen fiyat aralığında ev satışlarının gerçekleşmediği lokasyonlarda müteahhit veya ev sahiplerinden "sıfır / 2. el evler" daha uygun olabiliyor. Tavsiyemiz ise birazcık araştırmacı olmanız :)

4. Deprem Yönetmeliği mi ? O da Ne ? Temmuz 5, 2017, 10:23

Unutulmaması gereken diğer bir noktada ülkemizin bir "DEPREM" ülkesi olmasıdır. Hemen hemen her gün irili ufaklı depremler olmakla birlikte özellikle Ege ve Marmara Bölgesi olarak Türkiye nüfusunun büyük çoğunluğunu barındıran yerlerde yaşayanların, oturdukları binaların deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığını kontrol etmelerinde fayda var. Ucuza konut almak güzeldir ancak, Olası bir 6 ve üzeri bir depremde iş işten geçmiş olabilir bizden söylemesi...

5. Alacağınız Evin Lokasyonunu da Gözden Geçirin ! Temmuz 5, 2017, 10:24

En önemli kriterlerden birisi de bulunduğu lokasyondur. Uzun vadede kazancı arttıran etmenler ise, üniversite, hastane, okul vb. yapılar ile toplu taşıma hatlarına olan yakınlıktır . Ayrıca sadece lokasyon da tek başına olmayabilir. Alacağınız ev veya dairenin şerefiye durumunu da gözden geçirmelisiniz. 

6. Baş Belası Aidatlar ! Temmuz 5, 2017, 10:24

Alacağınız konut, ister yatırımlık olsun isterseniz oturum için alın hiç farketmez. Günümüzde şehirde yaşayanların stresleri git gide artmakta. Trafikte heba olan zaman, bir yerlere yetişme telaşı derken sosyal hayata vakit kalmayabiliyor. Bunu iyi gören şirketler ise yaptıkları projeler ile sosyal yaşamı ayağınıza kadar getiriyor. Alışveriş merkezleri, havuzlar, eğitim kurumları, kafeteryalar, spor salonları gibi imkanları kapınıza kadar sunuyorlar. Tabi bunların idamesi için de belli bir aidat gerekiyor. Kimi yerlerde bu "AİDAT" ücretleri asgari ücretin birkaç katı olabilmektedir. Meblağ az bir rakam olmadığından ancak ve ancak yaşam için ideal olabilmektedir bu projeler. Yatırım amacıyla çok fazla beklentilerinizi karşılamayabilir. 

7. Pazarlamayı Bilen Şirketler İle Çalışın ! Temmuz 5, 2017, 10:25

Pazarlaması güçlü olan şirketler proje bitiminde, ya da daha bitmeden tüm konutları satmayı başaran şirketlerdir. İzledikleri stratejiler ile tüm konutlar satılırken, o lokasyon ve projeden konut alanların da evlerinin prim yapmasına da etki etmiş olurlar. Dolayısı ile pazarlamayı bilen / anlayan şirketler ile çalışmanız, yaptığınız yatırımdan kazançlı çıkmanızı sağlar. 

8. Acele İşe Şeytan Karışır !! Temmuz 5, 2017, 10:25

Yatırım amaçlı aldığını bir evi satarken hemen acele etmeyin. Çünkü proje prim yapmaya , %100 doluluk oranı sağlandıktan sonra başlar. Nasıl mı? Öncelikle proje zamanında hak sahiplerine teslim edilebilmiş mi ? Site yönetimi başarılı mı? Site sakinlerinin aldığı hizmete karşılık aidatlar düşük mü ? gibi soruların cevapları, o projenin kazanç sağlayıp sağlamayacağına dair bilgileri size verecektir. 

9. Uzun Vadeli Yatırım Düşünün ! Temmuz 5, 2017, 10:25

Alacağınız konutu yatırım amaçlı düşünüyorsanız , minimum 5 yıl veya daha uzun süreyi gözden çıkarın. Kısa vadede de kazanılabilir. Ancak reel de kazanç uzun vadede gerçekleşir. Kısa sürede kar sağlamak isteyenlere tavsiyemiz , enerjilerini ve zamanlarını "Para ve Sermaye Piyasalarında" değerlendirmeleri olacaktır. 

10. Arsa Mı İnşaat Mı ? Temmuz 5, 2017, 10:26

Burası ince bir nokta olmakla beraber, her konut istenilen düzeyde kazandırmayacağı gibi, her arsa da istenilen düzeyde kazandırmaz. Konut için kullanılan malzemeler, hızlı eskiyen malzemeler olmasından dolayı inşaatta değer kaybı ortaya çıkabiliyorken, iyi bir lokasyondan alınacak arsanın değer kaybı çok zor ihtimaldir. Yazımızda çokça söz ettiğimiz bir şey var "ARAŞTIRMACI OLUN" ... İster oturum için olsun, ister yatırım amaçlı olsun, yapılan araştırmalar neticesinde, kullanıcı deneyimleri, projeyi yapan şirketin pazarlamacılarının gösterdiği yüksek performans size daima kazanç sağlayacaktır. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz