Ev Sahibi En Fazla Ne Kadar Depozito İsteyebilir ?


Son dönemde kredi faizlerindeki artış ve konut fiyatlarındaki hızlı yükseliş kiraya çıkan kişi sayısını arttırmış durumda. Kiraya çıkan kişi sayısının artmasıyla birlikte kiracı ve ev sahibi arasındaki tartışmalarda artmaya başladı.

Ev kiralamak isteyenlerle ev sahibi arasındaki en büyük tartışmalar depozito konusunda yaşanmaktadır. Bazı ev sahipleri depozito miktarını yüksek isterken, ev kiralamak isteyen bazı kiracılar ise depozito ödemeyi kabul etmemektedir.

Peki depozitoyu tanımlamak istersek; Kira Hukukunda yeniden düzenlenen bu kavram “Güvence Bedeli” adı altında Kanunda yerini almıştır.

Ev Sahibi Ne Kadar Depozito İsteyebilir?

Yazının başındada belirttiğimiz gibi kiralık ev talebinin artmasıyla birlikte kiralık daire sayısı bir hayli azalmış durumda. Kiralık ev talebi bu kadar artmışken ev sahipleride depozito konusunda zorluklar çıkarmaya başladılar.

Kiracı ile ev sahibi konutu kiralama konusunda aralarında anlaştıkları takdirde kira sözleşmesi imzalayarak ev kiralama işlemini sonlandırmaktadır. Kiracı ile ev sahibi arasındaki sözleşme imzalandıktan sonra belirlenen kira bedeli ev sahibine ödenir.

Peki ev sahipleri neden depozito istemektedir diyecek olursanız; evde oluşabilecek hasar, ödenmemiş fatura ve benzeri birtakım borçlarda kullanılmak üzere kiracıdan depozito talep edilmektedir.

Ev sahibinin istediği depozito bedeli kesinlikle yasalara uygun miktarda olmak zorundadır. İlk baştada belirtmiştik depozito “Güvence Bedeli” başlığı adı altında kanunda yerini almış ve bu konuda düzenleme yapılmıştır.

Depozito bedeli kanunda şu şekilde belirtilmiştir, “eğer depozito yani güvence bedeli sözleşmede kararlaştırılmışsa, 3 aylık kira bedelini geçemeyecektir” denilmiştir. Ayrıca depozito yani güvence bedeli evi kiralayan kiracı tarafından Bankaya açılacak olan vadeli mevduat hesabına “Ev sahibinin onayı olmaksızın çekilmemek üzere” şerhi ile yatırılmalıdır.

Depozitonun geri nasıl alınacağı ise yine kanunda belirtilmiştir. Kiracının evi boşaltarak kira sözleşmesinin sona ermesi durumunda ev sahibinin, üç ay içinde dava açmaması veya icra iflas yoluyla takibe girişmemesi üzerine kiracı yatırdığı parayı geri çekebilecektir.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz