Evinizi Nasıl İşyerine Çevirirsiniz? Evi İş Yerine Çevirme !

Evinizi Nasıl İşyerine Çevirebilirsiniz?

Tapuda ev olarak kayıtlı olan bağımsız bölümlerin, malikleri ( sahipleri ) tarafından iş yeri haline getirilmek istendiğinde uygulanması gereken bir dizi işlem vardır. 

Bu yazımızda sırasıyla evi iş yerine çevirmek için yapılması gereken işlemlerden bahsedeceğiz.

Evi İş Yerine Çevirmek ! Ev Nasıl İş Yerine Çevrilir ! Ev İş Yerine Çevrilir Mi ? 

Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre mesken olarak kullanılan bir evin işyerine dönüşmesi için öncelikle belediyenin bölgedeki imar planlarının buna izin vermesi gereklidir. Belediye tarafından evin işyeri olması için izin verilmiş ise proje tadilatına başlanabilmektedir.

Ancak öncelikle tapu sicil müdürlüğünden alınacak röperli kroki, çap ve tapuyu ayrıca ilgili belediyeden alınacak imar durumu belgesini hazır ettikten sonra projelerinizi yaptırabilirsiniz.

Daha sonrasında projeleriniz ve belediyenin sizden isteyeceği ilgili belgelerinizle beraber tadilat ruhsatı için müracaat etmeniz gerekmektedir.

Belediyeye vermeniz gereken bir diğer önemli belge de komşularınızın izni olduğuna dair belgedir. Komşuluk ilişkilerini düzenleyen Kat Mülkiyeti Yasası evinizi işyerine çevirdiğiniz taktirde, apartmandaki bağımsız bölüm sahibi tüm komşularınızdan izin alma zorunluluğu getirmiştir. 

Bu konuda Kat Mülkiyeti Yasası'nda yer alan ibare aynen şöyledir :

"Ana gayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkân, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir. Bu karar yöneticinin veya kat maliklerinden birinin istemi üzerine bütün bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki sahifelerine şerh verilir."

Kat mülkiyetli veya kat irtifaklı tapunuz ile yukarıda açıklamış olduğumuz adımları uygulayarak ruhsatınızı alıp tapu kütüğüne de bu değişikliği kayıt ettirdikten sonra dairenizi işyeri olarak kullanabilirsiniz. Fakat kat mülkiyetli ya da kat irtifaklı tapunuz yoksa bu değişikliği gerçekleştirmeniz mümkün değil.

Eğer söz konusu apartmanın tamamı size aitse komşu izni gerekmeden, Belediyeden alacağınız tadilat ruhsatı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz