Eyvah, Apartman Görevlimiz Emekli Olacak !


Senelerce hizmet veren apartman görevliniz emekli olmak istediğinde, kıdem tazminatını nasıl hesaplayacaksınız ? Emlak Danışmanı, Gazeteci Salim Taşçı ayrıntılı bir biçimde cevapladı bu soruyu…

25 yıl çalışan apartman görevlisi, emekli olmak için yöneticiye başvurdu. O da, bu en doğal hakkın gereği, kabul edip kıdem tazminatını hesaplayıp, miktarı bildirdi. İlk toplantıda da kat maliklerine durumu bildirdi. Peki, 25 yılın karşılığı kıdem tazminatı dışında, ek ödemeler yok mu ?!  

1. Görevli, apartmanın kapıcı dairesinde oturduğuna göre, yıllık rayiç bedeli hesaplanır. Farz edelim, aylık 250 TL, 12 ayla çarpılır, yıllık artışlar ilave edilerek, tekrar 25 yıl için olan meblağ bulunur. Bu da, kıdem tazminatına eklenir.

2. Genel apartman giderleri arasında, görevlinin yakıt payı da olduğuna göre, ödenen bu miktar da kıdem tazminatına eklenir.

3. Su ve elektrik harcamaları için de, aynı işlem uygulanır ve;

25 yıllık kıdem tazminatı + konut kirası + su ve elektrik bedeli + yakıt gideri.

Kısaca; özel bir sözleşme yoksa, apartman yönetimi, saydığımız tüm meblağları, apartman görevlisinin kıdem tazminatına ilâve etmelidir. Bu durum, Yargıtay kararınca da kayıt altındadır.

Apartman görevlisiyle yapılan iş sözleşmesinde, kira dahil, giderleri ödemesi yönünde bir madde varsa, problem yok. Fakat; böyle bir anlaşma yapılmamışsa, sürpriz ödeme kalemleri ortaya çıkar. Akla; “Bedava oturdu, elektriğini, suyunu, yakıtını ödedik. Bir de onları kıdem tazminatına mı ekleyeceğiz ?’ gibi bir soru gelebilir. Ancak, sözleşmenin maddeleri düzenlenmemişse, bu sadece bir hayıflanma olur.  Öte yandan; bu ek ödemeleri kaldırıp, yerine apartman görevlilerinin hayat standardını yükseltecek bir maaş belirlenmesi, güneş görmeyen dairelerden kurtarılıp insanca yaşama koşulları sağlamanın yollarını arama meselesi de kanun koyucuların gündemine sokulmalı.

Emeklilik talebi gelmeden önce, apartman yöneticileri kıdem tazminatı ve ilâve ödemeler için, fon oluştururlarsa, can sıkıcı durumların önüne geçilebilir. 1996’da çıkan kanun, haksız zenginleşmeye yol açıyor yorumlarına neden olsa da, uygulama mevzuata göre yapılıyor. Yürürlükte olan bu kanundan; apartman yöneticilerinin kaçının haberi vardır? Ciddi tartışmalara yol açan ve bazen adeta sorunu kördüğüme dönüştüren uygulamaları iyi bilmek gerek, kanunları da…× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz