Ferdi İskan Almak Zorundamıyım?

İnşaat çalışmaları tamamlanmış olan bina, dairelerde oturumun başlaması için iskândan sonra, ferdi iskân belgesinin alınması gerekmektedir. Peki, ferdi iskân zorunlu mu?

Ferdi iskân diğer adıyla da bağımsız bölüm kullanma izni belgesi;  “Bağımsız bölüm sahiplerinin müracaatı ile her bağımsız bölüm için ayrı ayrı düzenlenen ruhsat niteliğindeki izin belgesidir”.

Satın almış olduğunuz dairenizin bulunduğu binanın inşaatının tamamen bittiğinde tamamı için Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskân Belgesi) tanzim edildikten sonra yapı sahibinin veya bağımsız bölüm sahiplerinin müracaatı ile alınabilmektedir. Dairenizin metrekare ölçümü esas alınarak ilgili vergiler tahsil edilmek suretiyle ilgili belediye tarafından verilmektedir.

Elektrik, su ve doğalgaz gibi abonelik başvurusu için söz konusu ferdi iskân belgesi şartı aranmaktadır. Ferdi iskânın alınabilmesi için gerekli belgelerin temin edilip, ferdi iskân masrafının ödenmesi gerekir.

Ferdi iskân almak için gerekenler 

1-) Ferdi İskân belgesi almak istediğiniz dairenizin tapu fotokopisi.

2-) Emlak Vergi Müdürlüğünden yani Belediye Gelirler Müdürlüğü'nden söz konusu bağımsız bölüme ait borcu olmadığına sair “Borcu Yoktur Belgesi”

3-) Ferdi İskân belgesi talebinizi belirtir imzalı dilekçe,

4-) İlgili vergi dairesinden alınan bağımsız bölüme ait ilişik kesme belgesi.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz