Gayrimenkul Alım Satım Vergisi Hesaplama 2018


Bugünkü yazımızda gayrimenkul alım satım işlemleri yapacak olan kişilerin ödemesi gereken harç ve vergiler nelerdir bunları inceleyeceğiz.

Ev alım satım işlemi olan kimseler, bu işlemini ilgili tapu dairelerinden gerçekleştiriyor. Tapu dairesinden öncelikle randevu alınıyor. Gerekli belgelerin temin edilmesi ve masrafların karşılanması halinde ev alım satım işlemi tamamlanıyor. Peki, ev alım satım masrafları nelerdir?

1) Tapu Harcı

Tapu harcı, gerçek alım satım bedeli üzerinden binde 20 oranında ödeniyor. Alıcı binde 20, satıcı binde 20 olmak üzere toplamda binde 40 oranında harç ödenmiş oluyor.

2) Tapu Döner Sermaye Bedeli

Tapu döner sermaye bedelini yalnız alıcılar ödüyor. Bu bedel 2018 yılında 103,50 TL olarak tahsil ediliyor.

3) Değer Artış Kazancı Vergisi

Değer artış kazancı vergisi, gayrimenkulün iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde satılması halinde ödeniyor. Bu vergiyi istisna sınırından yüksek gelir elde edenler ödüyor. 2018 yılı değer artış kazancı vergisi için belirlenen istisna sınırı ise 12 bin TL.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz