Gayrimenkul Satış Ve Kiralamalarında Döviz Yasağı


Gayrimenkul alım satımlarında ve kiralamalarında döviz kullanımına geçtiğimiz günlerde yasak getirildi. Gayrimenkul alım satım ve kira sözleşmelerine döviz yasağını getiren Cumhurbaşkanlığı kararı 13 Eylül Perşembe günü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karar gereğince alım satım ve kira bedelleri artol dövizli olarak tahsil edilemeyecek. Kararın getirdiği hükümler şu şekilde;

1) Gayrimenkulde döviz yasağı getiren düzenleme, bugünkü Resmi Gazete'de yer alan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar kapsamında yer alıyor.

2) Menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama, her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeline, bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz yasağı kapsamına alındı.

3) Buna göre, alım satım ve kira sözleşmeleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak. 

4) Mevcut dövizli kira sözleşmelerinin 30 gün içinde TL'ye dönmesi gerekecek.

5) Döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenecek.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz